TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #27

20 lipca 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (15-19.07.2019).

1. Jakóbik: Niemcy ukrywają prawdę o zielonym zwrocie Energiewende. Dlaczego?

Niemiecki zwrot Energiewende się krztusi. Ratuje go czasem import energii z…Polski. Można uznać ten problem za chorobę wieku dziecięcego transformacji energetycznej, ale dlaczego Niemcy zamiatają go pod dywan? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Wróbel: Czy Polska powinna zrezygnować całkowicie z gazu z Rosji?

Przez wiele lat izolowany i bazujący głównie na imporcie oraz tranzycie surowca z kierunku wschodniego, rynek gazu ziemnego w Polsce w ostatnich latach przeszedł szereg gruntownych zmian. Budowa, a obecnie rozbudowa gazoportu, inwestycje w połączenia transgraniczne oraz formalizowanie kolejnych faz w projekcie Baltic Pipe sprawiają, że w rozważaniach i dyskusjach coraz częściej pojawiają się pytania czy i kiedy Polska zrezygnuje z dostaw gazu z Rosji – pisze Jacek Wróbel ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Szkoły Głównej Handlowej będącego partnerem merytorycznym BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Czy na atom w Polsce jest faktycznie za późno?

Dwie największe partie polityczne w Polsce utraciły konsensus wokół kluczowego projektu energetycznego. Czy na atom jest faktycznie za późno? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Stępiński: Czas na Okrągły Stół Węglowy

Politycy coraz głośniej nawołują do odejścia od węgla, licytując się, kto szybciej wyprowadzi go z energetyki. Dyskusja na ten temat kończy się jednak na deklaracjach i ogólnych planach, które nie rozwiązują problemu. Nadszedł czas na poważną debatę i okrągły stół węglowy – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Błażowski: Polska dysponuje zalążkiem przemysłu jądrowego. Musimy go rozwijać (ROZMOWA)

Nie jest prawdą, że w Polsce nie ma zalążka technologii jądrowej. Mamy reaktor Maria, produkujący izotopy dla medycyny. Polacy pracują za granicą zarówno przy budowach elektrowni jądrowych, jak i w tamtejszych dozorach jądrowych – powiedział w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Adam Błażowski, inżynier branży efektywności energetycznej.