font_preload
PL / EN
Alert 19 maja, 2017 godz. 14:45   
REDAKCJA

Toyota – zwrot w stronę elektryków?

toyota fot. Flickr

Niemal każdy koncern motoryzacyjny pracuje dziś nad modelami elektrycznymi. Wyprodukowany przez General Motors model Chevroleta Bolt EV pnie się w rankingach sprzedaży. Volkswagen zapowiada kolejne rozwiązania na 2020 rok. Czy Toyota, będąca trzecim co wielkości producentem samochodów na świecie jednak zmieni kierunek rozwoju?

CEO Toyoty Akio Toyoda zapowiedział, że zgromadził już specjalny zespół, który pracuje nad w pełni elektrycznym samochodem, który ma być dostępny w 2020 roku. Prawdopodobnie wpływ na decyzję Toyody ma zwiększająca się popularność samochodów elektrycznych i co raz silniejsza pozycja Tesli. Biorąc pod uwagę ogromne nakłady Toyoty w rozwój produkcji hybryd oraz ogniw wodorowych decyzja Toyody może dziwić. Toyoda w wywiadzie dla Automotive News powiedział: „Tesla produkuje samochody. I Toyota produkuje samochody. Ale to co produkuje Tesla jest bliższe IPhonowi”.

Warto pamiętać, że ścieżki Toyoty i Tesli łączyły się do 2009 roku kiedy to współpraca została przypieczętowana umową i wspólnymi pracami nad Toyotą RAV4 EV.

We wspomnianym wywiadzie Toyoda podkreślił, że ma poczucie, że Toyota znajduje się w kryzysie, bo przestała patrzeć na swoje produkty z perspektywy klienta.

Autonews.com/Agata Rzędowska