Trojan atakuje Whatsapp

28 września 2018, 09:00 Alert

Okazuje się, że nie ma bezpiecznych aplikacji. Powszechnie uważa się, że popularny komunikator Whatsapp, daje duże poczucie bezpieczeństwa i skutecznie szyfruje prowadzone rozmowy czy korespondencję. Atak nie skupia się jedynie na komunikatorze, ale dotyczy całego systemu Android.

Haker Komputer

Byłoby tak, gdyby nie sprytne działanie cyberprzestępców. – Nie ma takiego pojęcia jak w 100% bezpieczna aplikacja – mówi Łukasz Nowatkowski Dyrektor IT G DATA Software – Sytuacja przypomina producenta sejfów i włamywacza. I jedni i drudzy prowadzą ciągły wyścig. Trojana atakującego komunikator odkrył użytkownik Twittera @LukasStefanko. Od razu też poinformował o tym sieć. Specjaliści G DATA dokonali analizy tego zagrożenia.

– Jak do tej pory nie wiemy, jaki cel przyświecał twórcom – mówi Nowatkowski – czy chodzi o masowe szpiegowanie czy kradzież informacji. Jesteśmy jednak pewni, że nie jest on dziełem skończonym. Wiele wskazuje, że będzie się rozwijał i zostanie udoskonalony. Hakerzy zwykle chcą, aby ofiara była nieświadoma, a w tym przypadku Trojan uaktywnia się po pojawieniu się informacji pop-up o treści „service started”.

Jak groźny jest wirus?

– Mamy do czynienia z wieloma typami potencjalnych zagrożeń – twierdzi Łukasz Nowatkowski – Wirus może uzyskać dostęp, do wspomnianego komunikatora, ale zagraża również innym aplikacjom i funkcjom:
• historii przeglądarki,
• kontaktom zapisanych w telefonie,
• galerii zdjęć,
• historii połączeń,
• kamerze.

Właśnie mnogość zagrożeń skłania nas do stwierdzenia, że ostateczny cel hakerów nie został albo określony. Możemy, więc spodziewać się innych komplikacji – dodaje. Podstawowym problemem jest niechęć użytkowników smartfonów do aktualizowania oprogramowania. Jedynie niewielki procent korzysta na najnowszej wersji Androida, a równie nie wiele osób, uważam, że należy zabezpieczyć telefon oprogramowaniem antywirusowym.

– Praktycznie przy każdym ataku powtarzam jak mantrę, aktualizacje, aktualizacje – mówi Nowatkowski – Telefon należy traktować jak komputer, ponieważ coraz częściej go zastępuje. Wiedzą o tym przestępcy i dlatego nadal wzrasta liczba ataków na urządzenia mobilne. Użytkownicy i twórcy aplikacji mobilnych nie mają wyjścia i muszą szybciej dostosować się do coraz wymyślniejszych
i częstszych typów zagrożeń.

G DATA