Powstanie Fundusz Trójmorza finansujący m.in inwestycje energetyczne

20 sierpnia 2018, 06:45 Alert

Podczas szczytu krajów Trójmorza w Bukareszcie w dniach 17-18 września, banki z 12 państw planują podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania specjalnego Funduszu inwestycyjnego, z którego finansowane będą strategiczne projekty infrastrukturalne i energetycznych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

trójmorze logo

Fundusz Trójmorza, który operacyjnie wystartuje w przyszłym roku będzie dysponować budżetem 5 mld EUR, które mają wygenerować inwestycje o wartości 100 mld EUR.

– Bazując na idei politycznej Bank Gospodarstwa Krajowego wystąpił z inicjatywą utworzenia wehikułu inwestycyjnego, który odpowie na potrzeby ekonomiczno-infrastrukturalne regionu. We wszystkich tych krajach istnieją odpowiedniki Banku Gospodarstwa Krajowego, instytucje działające albo w formie banku rozwoju, albo rządowej agendy. Odbyliśmy kilkanaście spotkań bilateralnych ze wszystkimi instytucjami bankowymi. Przeprowadziliśmy też dwa warsztaty uzgodnieniowe, wypracowaliśmy zarys strategii, sposobu działania funduszu i zasad finansowania – powiedziała cytowana przez „Puls Biznesu”. Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Gazeta zwraca uwagę, że koncepcja Funduszu wzorowana jest w pewnym zakresie na Funduszu Marguerite stworzonym przez pięć największych banków rozwoju w Europie – BGK, KfW, CDP, ICO, CDC, oraz EBI pod egidą Komisji Europejskiej w celu sfinansowania inwestycji infrastrukturalnych oraz energetycznych w poszczególnych krajach UE.

Dla niektórych uczestników porozumienia kluczowe są kwestie energetyczne. Polska i Chorwacja zainteresowane są połączeniem gazoportów w Świnoujściu i powstającego na wyspie Krk oraz budową sieci dystrybucji gazu w regionie. Wszystkim krajom Trójmorza zależy natomiast na budowie transgranicznych połączeń energetycznych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Podczas szczytu w Bukareszcie przedstawiona ma być lista wspólnych projektów. Obecnie każdy z 12 krajów przygotowuje własne zestawienie zadań. W Bukareszcie prezydenci poszczególnych Państw podpiszą deklarację zawierającą priorytetowe projekty, a ich lista będzie załącznikiem do strategii tworzonego Funduszu Trójmorza.

Budżet Funduszu Trójmorza stworzą kraje założycielskie, czy czym BGK jako jego inicjator, planuje pkrycie 10 proc. całej sumy, czyli 500 mln EUR. – Do powstania funduszu wystarczą banki rozwoju z 3 państw. Jeśli któreś będzie chciało przystąpić później, będzie mogło zrobić to w dowolnym momencie z zapewnionym statusem tzw. general partner, czyli głosem decydującym o realizowanych projektach. Model działania funduszu zakłada współdziałanie z podmiotami państwowymi, publicznymi i prywatnymi. Bardzo liczymy na współpracę z dużymi międzynarodowymi funduszami emerytalnymi i funduszami private equity – mówi dalej cytowana przez „Puls Biznesu” prezes BGK.

Puls Biznes/CIRE.PL