font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 12 czerwca, 2019 godz. 19:36   
REDAKCJA

Trump: To Niemcy mogą zablokować Nord Stream 2, nie USA

Trump USA Donald Trump, fot. flickr.com/GageSkidmore

Trwa wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Prezydent spotkał z Donaldem Trumpem. Podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu Trump został zapytany o możliwość wprowadzenia sankcji wobec Nord Stream 2.

– Przyglądamy się kwestii Nord Stream 2. Ludzie chcą robić, to co chcą robić. Przyglądałem się temu problemowi, w którym mamy Rosję, która przekazuje bardzo dużo surowców do Niemiec. (Za to – przyp. red.) Rosja otrzymuje miliardy dolarów z Niemiec. Nie wiem skąd się wziął ten problem – powiedział Trump. – My mamy coś lepszego, mamy LNG. Gaz jest sprzedawany do różnych miejsc na świecie. Mam nadzieje, że nic negatywnego się nie stanie, mam nadzieję, że dalej będziemy mieć dobre relacje z Rosją i Chinami – dodał Trump.

Trump ocenił, że Niemcy stawiają się w słabej pozycji: – 50-70 procent sprowadzonych surowców jest z Rosji – powiedział Trump. Przedstawiciel USA podkreślił, że to Niemcy mogą zablokować Nord Stream 2. – Niemcy podjęli decyzję, że będą kupować ogromną surowców energetycznych z Rosji. To oni powinni podjąć decyzję. Niemcy stają się zakładnikiem Rosji – mówił Trump.

Prezydent USA podkreślił, że dziś surowce energetyczne to poważny zasób. – Jesteśmy największym producentem surowców na świecie. Teraz są one eksportowane drogą morską do różnych krajów. Dla przykładu Wietnam kupował węgiel ze wschodniej Wirginii. Produkujemy dziś energię w różnych formach. W ciągu roku zostaną wykorzystane konkretne zasoby, które podwoją nasze możliwości – zdradził Trump.

Zapytany o stosunki z Polską, prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że „Polska kupuje bardzo dużo LNG. Będzie kupować LNG za miliardy dolarów, co doceniamy”. Zapytany o zdanie na temat inicjatywy Trójmorza odpowiedział, że będzie na ten temat „dużo dyskutował” z Prezydentem RP Andrzejem Dudą podczas ich spotkania.