Turcja chce rozwijać atom. Pomogą Chiny?

17 sierpnia 2018, 07:00 Alert

Prezydent Turcji Recep Erdogan podczas internetowego spotkania z młodzieżą 6 sierpnia zapowiedział, że kraj zbuduje trzecią elektrownię jądrową. Jak podał bułgarski portal novinite.com, siłownia powstanie w pobliżu granicy z Bułgarią, a jej budowa oparta będzie na chińskiej technologii. Prace mają rozpocząć się po oddaniu do użytku przez rosyjski Rosatom elektrowni Akkuyu.

Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom
Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom

„Akkuyu zaspokoi 10 procent naszych potrzeb energetycznych” – powiedział Erdogan dodając, że kolejne 10 lub więcej procent, pochodzić będzie z drugiej elektrowni jądrowej, która będzie zlokalizowana w Sinop.

Na początku kwietnia, podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się w Ankarze, turecki prezydent i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin uroczyście inaugurowali rozpoczęcie budowy siłowni w Akkuyu. Ta elektrownia będzie położona na południu kraju w prowincji Mersin. W jej skład wejdą cztery reaktory, każdy o mocy 1200 megawatów. Za jej powstanie odpowiada rosyjska państwowa agencja Rosatom.

Przy okazji deklaracji dotyczących powstania trzeciej tureckiej elektrowni Erdogan zapowiedział zaprojektowanie pierwszego tureckiego samochodu z napędem elektrycznym. Koszt jego powstania oszacowano na kwotę 50 miliardów euro (58,7 miliarda dolarów). „Te krajowe i narodowe pojazdy zobaczymy w naszym kraju w 2022 roku. Wyeksportujemy je również na rynki międzynarodowe” – zapowiedział turecki przywódca.

Odpowiadając na pytanie o stopę bezrobocia, Erdogan powiedział, że w planach jest zatrudnienie 100 000 ludzi, którzy będą tworzyć megaprzemysłowe obszary. „Odnowimy i przekształcimy 135 należących do nas przemysłowych zakładów. Zapewnimy pracę dla 317 000 osób” – dodał prezydent.

TurkStat, urząd statystyczny Turcji, poinformował w poniedziałek, że liczba osób bezrobotnych, powyżej 15 roku życia, w porównaniu z zeszłym rokiem spadła o 432,000.

Novinite.com/Roma Bojanowicz

Stępiński: Ekspansja Chin w Europie z użyciem energetyki