Turcja: Nigdy nie porzucimy TANAP

30 stycznia 2015, 10:14 Alert

(Anadolu/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

W wywiadzie dla tureckiej agencji prasowej Anadolu minister spraw zagranicznych tego kraju Mevlut Cavusoglu ocenił, że Ankara „nigdy nie porzuci realizacji tak ważnego projektu”, jakim jest budowa Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP). Dzięki niemu azerski gaz miałby docierać do Turcji i Europy stanowiąc istotne źródło dywersyfikacji dostaw w stosunku do surowca rosyjskiego.

Cavusoglu twierdzi, że nie ma przeszkód dla realizacji TANAP. Podkreślił, że współpraca z Azerbejdżanem jest udana. Podkreślił, że współpracą przy projekcie jest zainteresowany Turkmenistan.

W ten sposób uspokaja obawy tych, którzy poważnie potraktowali słowa ministra energetyki Turcji Tanera Yildiza, który przyznał, że między Turkish Stream a Gazociągiem Transnanatolijskim (TANAP) rozpoczęła się „zdrowa rywalizacja”. Wcześniej przekonywał, że nie ma takiego zagrożenia, Przez TANAP ma w przyszłości płynąc do Europy kaspijski gaz z Azerbejdżanu, Iranu, Turkmenistanu i innych państw.

Budowę Turkish Stream będzie realizować spółka zależna Gazpromu, Gazprom-Ruskaja. Według najnowszych zapowiedzi, Moskwa jest gotowa zrealizować zamiast South Stream biegnącego do Bułgarii gazociąg do Turcji i zbudować hub na granicy tego kraju z Grecją. Miller zalecił państwom europejskim, aby szybko wybudowały infrastrukturę przesyłową prowadzącą do tego planowanego hubu, aby mogły nabywać gaz z Rosji. 

Tymczasem w związku z porzuceniem projektu South Stream przez Rosjan Unia Europejska chce zwiększenia przepustowość Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) do 20 mld m3 sześciennych.

Porozumienie zostało osiągnięte podczas zeszłotygodniowego spotkania prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, ministra energetyki i zasobów naturalnych Turcji Tanera Yildiz’a oraz wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczowicza.

Projekt TANAP zakłada budowę gazociągu z azerskiego pola Szach Deniz przez Gruzję, Turcję, do Grecji. Skąd dalej przez Albanię do południowych granic Włoch doprowadzi go Gazociąg Transadriatycki (TAP). Przez TANAP planowane jest dostarczenie 6 mld m3 gazu do Turcji oraz 10 miliardów m3 do Europy. W przyszłości pojemności gazociągu może zostać zwiększona do 31 mld m3.

– TANAP będzie jedwabnym szlakiem w sferze energetyki – powiedział turecki premier Ahmed Davudoglu.