font_preload
PL / EN
Alert PAP 13 czerwca, 2018 godz. 16:30   
REDAKCJA

Rosja chce gwarancji UE na przesył gazu przez Turkish Stream

turkish stream fot. Gazprom
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Moskwa jest gotowa dostarczać gaz do Unii Europejskiej za pośrednictwem budowanego gazociągu Turecki Potok, jednak do tego niezbędne są gwarancje krajów UE i Komisji Europejskiej.

„Jeśli kraje Unii Europejskiej są zainteresowane tym, by gaz przez ten gazociąg popłynął na terytorium UE, to potrzebne są stuprocentowe gwarancje od Komisji Europejskiej i ogółem od UE” – powiedział Ławrow. Rosyjski minister wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Grecji Nikolaosem Kodziasem.

„Jesteśmy gotowi do współpracy w związku z tym projektem, niejednokrotnie o tym mówiliśmy” – podkreślił przedstawiciel MSZ Rosji. Zapewnił też, że Rosja jest gotowa do konkurowania z „innymi producentami, innymi trasami (przesyłu gazu), które teraz są omawiane w ramach tzw. południowego korytarza gazowego”. Jako najważniejszy czynnik określił „rzetelną konkurencję”.

Turecki Potok ma prowadzić z Rosji do Turcji; rosyjski koncern Gazprom planuje zakończenie jego budowy w 2019 roku. Projekt zakłada ułożenie na dnie Morza Czarnego dwóch nitek gazociągu, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych rocznie. Pierwszą nitką gazociągu popłynąć ma gaz z Rosji na potrzeby wewnętrzne Turcji. Drugą nitkę Rosja chciałaby wykorzystać do eksportu surowca do krajów leżących na południu Unii Europejskiej, mowa jest o poprowadzeniu trasy gazociągu w kierunku Bułgarii, Serbii i Węgier.
Polska Agencja Prasowa
https://biznesalert.pl/turkish-stream-do-europy-uklad-gazprom-botas-turcja-rosja/