Jak uczynić politykę europejską bardziej interaktywną?

17 sierpnia 2016, 15:30 Alert

Kiedy europejscy politycy otrzymali od wyborców mandat polityczny, stanęli przed nowym wyzwaniem: jak uczynić politykę europejską bardziej skuteczną i interaktywną. To trudne zadanie. Wymaga zaangażowania coraz większej liczby osób: urzędników, polityków, lobbystów, analityków. Skąd wiadomo, których warto słuchać?

Oczywiście możemy używać Google, nawiązywać nowe znajomości, chodzić na spotkania i wymieniać poglądy. Ale skąd mieć pewność, że znaleźliśmy najlepszego eksperta? EurActory rozwiązuje ten problem.

Co to jest EurActory?

Fundacja EurActiv, dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach 7. Programu Ramowego, zainaugurowała w lutym innowacyjny serwis EurActory, gromadzący informacje dotyczące najbardziej wpływowych interesariuszy i ekspertów w poszczególnych obszarach działalności UE.

To nowa, darmowa usługa, która identyfikuje i ocenia najbardziej odpowiednich ekspertów w różnych dziedzinach wiedzy. EurActory podpowie Ci, kogo powinieneś poznać, do kogo się zgłosić oraz przekaże wszystkie istotne informacje o danej osobie.

Jak to działa?

EurActory skanuje informacje piętrzące się na stronach europejskich, w mediach specjalizujących się w sprawach Unii Europejskiej, na stronach interesariuszy, w social media, i na wielu innych platformach. Następnie EurActory analizuje i szereguje informacje odnajdując najbardziej odpowiednich ekspertów dla Ciebie. Możesz wyszukiwać ekspertów z konkretnych dziedzin lub przeglądać ich profile zawodowe. Następnym razem, gdy będziesz potrzebować wsparcia w konkretnym obszarze polityki lub gdy będziesz szukać eksperta na konferencję zaoszczędź sobie czasu i skonsultuj EurActory!

Procesy legislacyjne

Serwis EurActory oferuje również innowacyjne narzędzie jakim jest PolicyLine, które umożliwia śledzenie najważniejszych procesów legislacyjnych w trzech obszarach polityk unijnych: unia energetyczna, innowacje i przedsiębiorczość, a także przyszłość UE.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej postawiły przed sobą cel na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pod tym hasłem kryje się szereg działań, który ma doprowadzić do stworzenia gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów naturalnych. Do roku 2020, UE chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc., a także zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych. Aby osiągnąć te dwa cele kraje członkowskie stawiają na ochronę środowiska naturalnego, rozwój nowych, przyjaznych dla środowiska technologii, tworzenie inteligentnych sieci energetycznych.

Dzięki narzędziu Policy Line można śledzić, jak poszczególne grupy wpływowych osób m.in. instytucje unijne i państwowe, organizacje międzynarodowe, biznes, naukowcy i media działają na rzecz osiągnięcia tych celów. Na stronie internetowej Policy Line można przeczytać najważniejsze dokumenty dotyczące tego zakresu tematycznego, zapoznać się z unijnymi priorytetami w kwestii efektywnej gospodarki energetycznej, jak również dowiedzieć się o odbywających się spotkaniach ekspertów zajmujących się wdrażaniem wspólnego celu.

Policy Line jest również narzędziem interaktywnym, gdzie wszyscy aktywni użytkownicy platformy EurActory mogą dodawać swoje własne artykuły, czy przygotowywane dokumenty, jak również dzielić się z innymi informacjami o wydarzeniach istotnych z punktu widzenia kształtowania się danej polityki.

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem 40 najbardziej wpływowych osób, które decydują o przyszłości unii energetycznej.

Źródło:EurAcitv.pl