UE i USA potwierdzają poparcie dla Korytarza Południowego

14 kwietnia 2017, 06:45 Alert

Projekt Południowego Korytarza Gazowego jest ważnym elementem Unii Energetycznej – powiedział w trakcie odbywającego się w Baku IV Międzynarodowego Forum Caspian Energy 2017 wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz.

Gazociąg. fot. Gazprom
Gazociąg. fot. Gazprom

– Praca nad Unią Energetyczną nie dotyczy wyłącznie naszych stosunków z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, ale również z naszymi partnerami, wśród których ważne miejsce zajmuje Azerbejdżan – stwierdził.

Szefczovicz jest przekonany, że azerski gaz do Europy trafi w 2020 roku. Dodał przy tym, że Azerbejdżan jest niezwykle istotny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Według wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej wszystkie kontrakty dotyczące Południowego Korytarza Gazowego zostały już podpisane, a prace budowlane są prowadzone na wszystkich projektowanych odcinkach.

– Osiągnięte postępy są rezultatem nie tylko wysiłków i zobowiązań wszystkich zainteresowanych stron, ale również atmosfery jaka powstała wokół projektu – mówił Szefczovicz, dodając, że również prezydent Azerbejdżanu w pełni popiera jego realizację i jest w nią w pełni zaangażowany.

Azerbejdżan szansą na dywersyfikację dostaw gazu do Europy

Z kolei zdaniem prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović państwa europejskie są zmuszone do dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych przy pomocy azerskiego gazu. Według niej Unia Europejska wykonała bardzo dużą pracę na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu.

– Tym niemniej mimo pewnych postępów Unia Europejska nadal jest podatna na zależność od dostaw surowca. Szczególnie odnosi się to do Bałkanów, Europy Wschodniej oraz państw regionu Morza Bałtyckiego – powiedziała chorwacka prezydent.

Jej zdaniem rozszerzenie współpracy w obszarze energetyki pozwoli Europie poczuć się bardziej bezpiecznie i konkurencyjnie.

– Na rzecz osiągnięcia tych celów Europa zaczęła coraz silniej współpracować z państwami regionu Morza Kaspijskiego. Południowy Korytarz Gazowy jest bardzo ważny dla UE, jej bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacji źródeł dostaw. Dlatego też Azerbejdżan jest ważnym partnerem dla Europy – stwierdziła Grabar-Kitarović.

Stany Zjednoczone popierają Południowy Korytarz Gazowy

W kontekście Południowego Korytarza Gazowego warto zaznaczyć, że jest on wspierany przez Stany Zjednoczone. W rozmowie z agencją Trend ambasador USA w Azerbejdżanie Robert Secuta podkreślił, że jego realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Zapytany o możliwość finansowania projektu przez którąś z amerykańskich instytucji finansowych stwierdził, że tego typu decyzje mają charakter komercyjny i będą podejmowane przez same banki. Przy czym według niego USA pracują nad tą kwestią w ramach współpracy z Azerbejdżanem. Według Secuta to co w tym przypadku mogą zrobić Stany Zjednoczone, to pomóc Baku stać się bardziej konkurencyjnym.

Warto również odnotować, że 13 kwietnia amerykański dyplomata spotkał się z azerskim ministrem energetyki Natigiem Alijewem. W trakcie spotkania stwierdził, że Waszyngton bacznie obserwuje postępy realizacji Południowego Korytarza Gazowego. Ponadto ponowił zapewnienie, które wyraził w rozmowie z agencją Trend, o tym, że Stany Zjednoczone popierają projekt.

Wcześniej ambasador USA w Grecji Geoffrey Pyatt mówił, że Waszyngton będzie kontynuował współpracę z Unią Europejską na rzecz ułatwienia dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych i zmniejszenia zależności od Rosji w tym zakresie. Ponadto podczas ostatniego spotkania z prezydentem Azerbejdżanu zastępca podsekretarza stanu ds. współpracy energetycznej w Biurze Zasobów Energetycznych w Departamencie Stanu USA Robin Dunnigan stwierdziła, że nowa administracja w Waszyngtonie nadal będzie wspierać projekt Południowego Korytarza Gazowego. Warto również podkreślił, że reprezentowała ona USA podczas zakończonego w Baku trzeciego spotkania Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego.

Południowy Korytarz Gazowy

Wart 45 mld dolarów projekt Południowego Korytarza Gazowego jest przeznaczony dla dostaw azerskiego gazu do Europy. Surowiec ma być przesyłany siecią 3 tys. km gazociągów od Baku na południe Włoch przez terytorium Gruzji, Turcji, Grecji i Albanii. Korytarz składa się z z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP), Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) oraz Gazociągu Transadriatyckiego (TAP).

Oczekuje się, że pierwsze atomy kaspijskiego gazu trafią na Stary Kontynent na przełomie 2019-2020 roku. Początkowo przez Południowy Korytarz Gazowy ma być przesyłane 16 mld m3 gazu – 6 mld m3 do Turcji, a 10 mld m3 do Europy.

Trend/Piotr Stępiński

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl