font_preload
PL / EN
Alert 25 maja, 2015 godz. 7:11   
REDAKCJA

Ukraina chce przesłuchać Firtasza

Dmitro Firtasz

(Piotr Stępiński)

Jak poinformował w sobotę na swoim profilu na Facebooku minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow, Ukraina w związku z zarzutami korupcyjnymi wezwała na przesłuchanie oligarchę gazowego Dmitrija Firtasza.

Awakow

– W związku z prowadzonym postępowaniem karnym dotyczącym korupcji w spółce Ostchem oraz defraudacji majątku państwowego Ukrainy Główny Urząd Śledczy ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy skierował dla Dmitrija Firtasza wezwanie na przesłuchanie oraz przeprowadzenie czynności śledczych. Ministerstwo zwróciło się do FBI z zaproszeniem do udziału we wspólnych czynności śledczych w tej sprawie. Biorąc pod uwagę materiały jakimi dysponują śledczy z obydwóch stron dotyczące strat poniesionych przez państwo ukraińskie, ministerstwo spraw wewnętrznych jest gotowe do przeprowadzenia wspólnych czynności śledczych zarówno na terytorium Ukrainy jak i na terytorium Stanów Zjednoczonych – napisał Awakow.

Należy przypomnieć, że w latach 2005-2011 ukraiński biznesmen Dmitrij Firtasz kontrolował dostawy rosyjskiego gazu nad Dniepr. Oficjalnie został aresztowany w Austrii 12 marca na wniosek FBI ale może zostać on zwolniony za kaucją w wysokości 125 mln euro. Austriacy nie zgodzili się na jego ekstradycję. Stany Zjednoczone nadal żądają tego w sprawie biznesmena. Zarzuty wobec Firtasza mają także organy śledcze Tadżykistanu.