Ukraina chce przyciągnąć zachodni kapitał do gazociągów. Rozstrzygnięcie na dniach

30 stycznia 2018, 07:15 Alert

Ministerstwo Energii i Przemysłu Węglowego Ukrainy ogłosiła dialog techniczny dotyczący przyszłego zarządzania Systemem Przesyłowym Gazu (GTS). Jak podało ministerstwo wiadomość została przekazana misji UE na Ukrainie z prośbą o przekazanie tych informacji 25 krajom UE. Informacja trafiła również do ambasady USA w Kijowie.

Budynek ministerstwa energetyki Ukrainy / fot. BiznesAlert.pl

„Celem pertraktacji jest w szczególności omówienie warunków granicznych przyszłego konkursu, dzięki któremu uda się pozyskać partnera lub partnerów dla przedsiębiorstwa Główne Gazociągi Ukrainy” – czytamy w komunikacie prasowym.

W ramach konsultacji do 1 lutego 2018 roku zostaną przesłane materiały informacyjne i propozycje skierowane do potencjalnie zainteresowanych podmiotów.

Przyszły partner musi spełniać wymagania zawarte w art. 21 Ustawy „O rynku gazu ziemnego” w zakresie: struktury i ładu korporacyjnego wskazującego ostatecznych beneficjentów firmy, wskaźników ekonomicznych i finansowych, wiedzy i doświadczenia związanego z transportem gazu, cech technicznych gazociągów zarządzanych przez nich, spodziewanych warunków udziału w przetargu oraz modelu ewentualnego wspólnego zarządzania siecią.

Po otrzymaniu i zapoznaniu się z otrzymanymi odpowiedziami odbędą się ustne pertraktacje z każdym z potencjalnych partnerów GTS Ukraina. „Wstępne konsultacje, w tym wymiana informacji, nie są prawnie wiążące dla stron i mają wyłącznie na celu sformułowanie zaleceń dotyczących przyszłych warunków odpowiednich dla przetargu” – zapowiedziało ministerstwo.

Ukraina modernizuje gazociągi by nie stracić na rzecz Nord Stream 2

Kapitał na modernizację gazociągów

Zdaniem szefa Naftogazu Andrieja Kobolewa, Ukraina powinna przedstawić konkretną propozycję, aby przyciągnąć europejskiego partnera do zarządzania GTS już na początku 2018 roku. Wszelkie opóźnienie w poszukiwaniu międzynarodowego partnera mogą doprowadzić do zatrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu, co spowoduje utratę przez Kijów rocznych przychodów wynoszących około 3 miliardów USD.

Kobolew przewiduje, że podpisanie umowy w sprawie zarządzania GTS Ukrainy z partnerami zagranicznymi może nastąpić w trzecim kwartale 2018 roku. Oprócz Snam (Włochy)/Eustream (Słowacja) i Gasunie (Holandia)/GRTgaz (Francja), z którymi podpisano odpowiednie memoranda, zainteresowanie zarządzaniem GTS na Ukrainie przejawia również „niemiecka grupa”.

Pojemność ukraińskiego systemu przesyłowego gazu na wejściu wynosi 288 mld m³ na wyjściu – 178,5 mld m³, w tym do krajów Europy – 142,5 mld m³, a do Mołdawii – 3,5 mld m³. Ukraina posiada również jedne z największych na świecie magazynów do przechowywania gazu. Wprawdzie systemy d przesyłu gazu są przestarzałe i od wielu lat nieremontowane z powodu braku odpowiednich funduszy, to nadal GTS Ukraina ma ogromny potencjał. Kto będzie zarządzał ukraińskimi gazociągami ten będzie miał wpływ na sytuacje w energetyce Europy Środkowej i Wschodniej.

Interfax/Roma Bojanowicz

Stępiński: Gra o gazociągi Ukrainy z udziałem Polski