font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeń 11 lipca, 2017 godz. 7:00   
REDAKCJA

NATO pomaga Ukrainie bronić się przed cyberatakami

stoltenber poroszenko Stoltenberg nie ujawnił, o jaki dokładnie sprzęt chodzi (fot. president.gov.ua)

Sojusz Północnoatlantycki dostarcza Ukrainie sprzęt, który pomoże jej w umacnianiu cyberobrony – ogłosił w poniedziałek szef NATO Jens Stoltenberg w czasie konferencji prasowej w Kijowie, gdzie odbyło się posiedzenie Komisji Ukraina-NATO.

Sekretarz generalny Sojuszu dodał, że urządzenia trafiają do instytucji rządowych. Nie podał żadnych innych szczegółów dotyczących np.  rodzaju sprzętu. Ujawnił jednak, że urządzenia mają pomóc Ukrainie “w ustaleniu, kto stoi za atakami”.

Kto zaatakował Ukrainę?

Ukraina w ostatnim czasie wielokrotnie stała się ofiarą cyberataków. Do najpoważniejszego doszło pod koniec czerwca, gdy wirus Petya zaatakował wiele kluczowych systemów, w tym serwisy rządowe oraz te należące do dostawców energii. Szkodliwe oprogramowanie trafiło także na komputery w innych państwach, w tym w Polsce.

Syta: Ostatnie cyberataki to wierzchołek góry lodowej (ROZMOWA)

Ukraina oskarżyła o atak Rosję. Moskwa jednak zaprzecza tym doniesieniom.

Ukraina w NATO

Stoltenberg w czasie poniedziałkowej wizyty w Kijowie podkreślał, że NATO bardzo uważnie przygląda się kwestiom ataków na Ukrainę i „wiele się z nich uczy”. Z kolei prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że do 2020 roku jego kraj chce spełniać standardy NATO. Jednocześnie zadeklarował, że członkostwo w Sojuszu jest jednym z celów.

Buzek: Inwestujmy w Ukrainę, a nie Nord Stream 2

Stoltenberg zapewnił, że możliwe jest rozpoczęcie rozmów o przygotowaniu tzw. planu działań na rzecz członkostwa (ang. Membership Action Plan), którego wypełnienie jest jednym z warunków przyjęcia do Sojuszu.

ABC News/Radio Liberty/RadioFree Europe