font_preload
PL / EN
Alert 14 czerwca, 2018 godz. 6:45   
KOMENTUJE: Roma Bojanowicz

Ukraińskie tournée przeciwko Nord Stream 2

ukraina fot. Wikipedia/CC

W czerwcu przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij odwiedził  przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin parlamentu Wielkiej Brytanii Toma Taggenhata oraz z przewodniczącego francuskiego Senatu Gerarda Larchera. Podczas tych spotkań szef ukraińskiego parlamentu opisywał zagrożenia wynikające z budowy gazociągu Nord Stream 2. Uznał, że „jest to dodatkowa dźwignia Rosji Putina służąca do destabilizacji sytuacji w całym wolnym świecie.”

Wielka Brytania

Podczas oficjalnej wizyty w Londynie Parubij poruszył także temat wspólnego dokumentu, w którym potępiono budowę gazociągu Nord Stream 2. List podpisany przez szefów parlamentów Ukrainy, Mołdawii, Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii był skierowany do szefów parlamentów USA i UE. – Zachęcam członków brytyjskiego parlamentu do zaprotestowania przeciwko realizacji tego projektu politycznego – powiedział przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej.

Parubij zwrócił również uwagę na znaczenie ewentualnego wzmocnienia sankcji i międzynarodowej presji wobec Federacji Rosyjskiej ze strony krajów jak Wielka Brytania dla procesu uwolnienia ukraińskich obywateli zatrzymanych przez służby podległe „reżimowi Putina”.

Francja

W trakcie spotkania z przewodniczącym francuskiego Senatu Gerardem Larcherem, Andrij Parubij wezwał francuską firmę energetyczną Engie do wycofania się z udziału w budowie i przyszłej eksploatacji spornej magistrali. Szef ukraińskiej Rady najwyższej zauważył, że Nord Stream 2 jako nowy gazociąg łączący Rosję i Niemcy nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ale jest projektem o charakterze politycznym, którym Rosjanie mogą w przyszłości szantażować Europę.

Przy okazji tej wizyty Parubij podziękował francuskim kolegom za nałożenie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej i wezwał do ich zaostrzenia. – To bardzo źle, jeśli ktoś myśli, że Rosja prowadzi wojnę tylko przeciwko Ukrainie. Putin prowadzi wojnę przeciwko całemu cywilizowanemu światu – powiedział Parubij. Dodał, że jeśli wszyscy dostrzegą, że prezydent Federacji Rosyjskiej jest globalnym zagrożeniem, to w Europie nie będzie dyskusji na temat złagodzenia lub zniesienia sankcji.

Tymczasem przewodniczący francuskiego Senatu pogratulował szefowi ukraińskiej Rady Najwyższej i deputowanym ludowym przyjęcia ustawy o Najwyższym Sądzie Antykorupcyjnym.

Interfax/Censor/Roma Bojanowicz