Ukraina może zmniejszyć zależność od rosyjskiego paliwa jądrowego

24 sierpnia 2017, 06:45 Alert

Amerykańsko-japoński koncern Westinghouse zamierza zwiększyć dostawy paliwa jądrowego własnej produkcji do ukraińskich elektrowni jądrowych. Tym samym chce zdobyć większe udziały na rynku paliwa jądrowego na Ukrainie.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

– W trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Petro Poroszenko poinformował o tym, że zamierza zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa tego istotnego źródła energii (paliwa jądrowego – przyp. red.) poprzez jego dostawy od Westinghouse. Jest to historyczny krok, którego podjęcie jest w zasięgu ręki. Z niecierpliwością przygotowujemy się do realizacji zamierzeń prezydenta i zwiększenia niezależności energetycznej Ukrainy – powiedział prezes Westinghouse na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Luc Van Hulle.

Według niego poprzez zwiększenie dostaw paliwa jądrowego od Westinghouse Ukraina po raz pierwszy od czasu odzyskania niepodległości będzie mogła większość paliwa pozyskiwać spoza Rosji.

W ramach dywersyfikacji źródeł dostaw paliwa jądrowego dla ukraińskich elektrowni jądrowych oraz zmniejszenia zależności od jednego dostawcy (rosyjskiego TVEL – spółka córka Rosatomu – przyp. red.) w kwietniu 2014 roku Energoatom podpisał z Westinghouse umowę na dostawę paliwa produkowanego w jej szwedzkim zakładzie.

Obecnie szwedzkie paliwo z pozytywnym rezultatem jest wykorzystywane w elektrowni Zaporoże oraz elektrowni Południowoukraińskiej. W 2018 roku Energoatom zamierza rozpocząć eksploatację paliwa od Westinghouse również w trzecim bloku elektrowni Południowoukraińskiej. Ma ono w pełni zastąpić to produkcji rosyjskiej. Przypomnijmy również, że w połowie lipca ukraiński regulator wydał zgodę na wykorzystanie paliwa jądrowego od Westinghouse w pierwszym oraz piątym reaktorze Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W ten sposób już cztery z sześciu bloków elektrowni będą wykorzystywały paliwo dostarczane przez amerykański koncern.

Obecnie na Ukrainie pracuje 15 reaktorów, z których 13 to reaktory typu WWER-1000, a 2 – WWER-440, które były budowane pod paliwo dostarczane przez TVEL. Pojawienie się alternatywnych dostawców powoduje, że Rosjanie tracą udziały na ukraińskim rynku paliwa jądrowego. Mimo to nadal pokrywają znaczną część zapotrzebowania tamtejszych elektrowni. W 2016 roku TVEL dostarczył paliwo za 386,8 mln dolarów, a Westinghouse za 162 mln dolarów.

UNIAN/Piotr Stępiński