font_preload
PL / EN
Alert 15 września, 2016 godz. 6:00   
REDAKCJA

Ukraina chce wzmocnić współpracę energetyczną z Polską

poroszenko-waszczykowski

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko, spotkał się on 14 września z ministrem spraw zagranicznych Polski Witoldem Waszczykowskim. Podkreślił konieczność dalszego rozwoju polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych, zwłaszcza w sektorze energetycznym. – Nie ma alternatywy dla strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Polską – powiedział Poroszenko.

Petro Poroszenko podziękował Warszawie za jej aktywną rolę w konsolidacji stanowisk państw Unii Europejskiej na rzecz wsparcia integralności terytorialnej oraz suwerenności Ukrainy oraz za okazaną Kijowowi pomoc w realizacji reform wewnętrznych.

Podczas spotkania podkreślono znaczenie zaplanowanego na najbliższy czas podpisania dwustronnej umowy o współpracy w obszarze obronności, a także kontynuacji działań w ramach litewsko-polsko-ukraińskiej brygady wojskowej (LITPOLUKRBIRG).

Uczestnicy rozmów przypomnieli, jak ważne w ich przekonaniu jest jak najszybsze wprowadzenie ruchu bezwizowego między Ukrainą a Unią Europejską. Minister Witold Waszczykowski zauważył, że Ukraina wykonała w tym obszarze bardzo dużą pracę, więc obecnie ,,to na UE spoczywa odpowiedzialność za wprowadzenie ruchu bezwizowego”.

Petro Poroszenko poinformował szefa polskiej dyplomacji o sytuacji na wschodzie Ukrainy. Docenił wsparcie Warszawy dla polityki sankcji wobec Rosji.

Kancelaria Prezydenta Ukrainy/Piotr Stępiński