Ukraina przyjęła strategię energetyczną do 2035 roku

22 sierpnia 2017, 07:15 Alert

Rząd w Kijowie zatwierdził Strategię Energetyczną Ukrainy do 2035 roku, która zakłada dwukrotne zmniejszenie energochłonności ukraińskiej gospodarki.

Flaga Ukrainy. Fot. flickr.com
Flaga Ukrainy. Fot. flickr.com

Wicepremier Władimir Kistion stwierdził, że strategia energetyczna to kompleksowy dokument programowy, który nakreśla pakiet wielostronnych reform, jakie sektor energetyczny Ukrainy musi przejść do 2035 roku.

– Głównym zadaniem jest dwukrotne zmniejszenie energochłonności ukraińskiej gospodarki. Miks energetyczny Ukrainy do 2035 roku będzie kształtował się w następujący sposób: energetyka jądrowa, OZE (25 procent), energetyka wodna (co najmniej 13 procent) – powiedział Kistion.

Pod koniec lutego 2017 roku premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zażądał od przedstawicieli grupy roboczej w ministerstwie energetyki i przemysłu węglowego, która opracowywała strategię energetyczną, aby zakończono prace nad dokumentem w drugim kwartale 2017 roku. 1 czerwca projekt strategii został opublikowanych na stronach resortu. Zakładano w nim, że do 2035 roku wzrośnie generacja energii jądrowej. 10 sierpnia dokument został zatwierdzony przez rządowy komitet ds. polityki gospodarczej, finansowej oraz prawnej.

Reformy ukraińskiego sektora energetyki

Warto również zaznaczyć, że Kijów jest w trakcie reform swojego sektora energetycznego. Ich tempo nie jest jednak zadowalające, na co uwagę zwraca m.in. Wspólnota Energetyczna, której Ukraina jest członkiem od 2010 roku. W ostatnim czasie ukraiński resort energetyki oraz przemysłu węglowego stwierdził, że nie widzi podstaw dla podniesienia cen energii elektrycznej i nie zamierza podnosić cen gazu zimnego. Przypomnijmy – reforma rynku elektroenergetycznego, w tym uwolnienie cen energii i gazu, jest jednym z warunków udzielania Ukrainie kredytów przez międzynarodowe instytucje finansowe. Kijów liczy także na eksport energii do państw sąsiednich, w tym także do Polski. To wymaga jednak odpowiedniego poziomu transparentności tamtejszego rynku energetycznego.

Reformy obejmują również sektor gazowy. Zgodnie z przyjętą w 2015 roku ustawą o rynku gazu trwa proces restrukturyzacji Naftogazu, polegający na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Podobnie jak w przypadku reformy sektora elektroenergetycznego, podział Naftogazu jest jednym z warunków dalszego udzielania kolejnych transz kredytów przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uzależnił dalsze kredyty na zakup gazu od reformy Naftogazu. Warto także podkreślić, że proces reform sektora energetycznego nad Dnieprem jest popierany przez Unię Europejską.

AKTUALIZACJA 22.08.2017 godz. 9.30 (dodaliśmy fragment o reformach ukraińskiego sektora gazowego)

UNIAN/Piotr Stępiński