Ukraina i USA rozpoczynają strategiczny dialog w obszarze energii

13 listopada 2018, 08:30 Alert

Ukraina i Stany Zjednoczone rozpoczynają strategiczny dialog w obszarze energii – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowach w Kijowie z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym.

fot. Rick Perry/Twitter

„Współpraca z USA w dziedzinie energii ma ważne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Jesteśmy zainteresowani zaangażowaniem w naszym kraju nowoczesnych technologii amerykańskich oraz doświadczeniem w efektywnym wykorzystywaniu posiadanych przez nas złóż ropy naftowej i gazu” – powiedział Poroszenko.

Podczas spotkania z Perrym omówiono kwestię przeciwdziałania budowie rurociągu Nord Stream 2, oraz dywersyfikację dostaw surowców energetycznych, szczególnie poprzez rozszerzenie możliwości dostaw skroplonego gazu ziemnego z USA – poinformowała administracja Poroszenki.

Wcześniej Perry przeprowadził rozmowy z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem, z którym również rozmawiał o Nord Stream 2. „Stany Zjednoczone są przeciwne Nord Stream 2 i Tureckiemu Potokowi i przyczyny są zrozumiałe: obywatele Ukrainy i Europy nie powinni być zakładnikami dostaw surowców energetycznych z jednego źródła” – oświadczył.

Perry zadeklarował, że USA gotowe są wesprzeć Naftohaz Ukrainy w działaniach na rzecz rozdzielenia wydobywania gazu od jego rozprowadzania. Chcemy także wesprzeć działania Ukrainy w sprawie liberalizacji rynku energii elektrycznej i jego przejrzystości” – powiedział.

Premier Hrojsman wyraził zainteresowanie współpracą z USA w kwestiach energii i oświadczył, że jego kraj oferuje wiele możliwości w tej dziedzinie. „Wszystko, co dotyczy wydobywania ukraińskiego gazu, współpracy przy zarządzaniu ukraińskimi trasami przesyłowymi, pogłębienia współpracy w energetyce jądrowej i innych sferach daje duże możliwości wspólnego wzmocnienia” – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Perry wystąpił w poniedziałek w Kijowie na spotkaniu z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie oraz Rady Biznesowej USA-Ukraina. Oświadczył tam, że Ukraina ma szansę stać się drugim Teksasem. „Potencjał wydobywczy na Ukrainie jest taki – i jest to swego rodzaju moje oświadczenie – że Ukraina może stać się Teksasem w Europie” – powiedział.

Oświadczył także, że wiele amerykańskich kompanii zainteresowanych jest współpracą z Ukrainą w poszukiwaniu i eksploatacji źródeł gazu i ropy naftowej. „Jest to potencjał, który da pracę wielu Ukraińcom i poprawi jakość ich życia” – oznajmił sekretarz ds. energii USA.

Rick Perry złożył w ub. tygodniu wizytę w Warszawie, gdzie podpisano porozumienie między Polską i USA o strategicznym dialogu w obszarze energii.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 r. i wtedy też Rosja zamierza ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się obok Polski także kraje bałtyckie oraz Ukraina. W budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream omijającego Polskę i Ukrainę, oprócz rosyjskiego Gazpromu zaangażowanych jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Polska Agencja Prasowa