Ukraińcy badają zainteresowanie Gazociągiem Polska-Ukraina

20 lutego 2017, 06:00 Alert

Ukrtransgaz spotkał się z traderami w celu rozpoznania wstępnego zainteresowania zdolnościami przesyłowymi nowego Gazociągu Polska-Ukraina – poinformowało biuro prasowe spółki.

Spawanie gazociągu. fot. Gazprom
Spawanie gazociągu. fot. Gazprom

Badanie zainteresowania

Podczas rozmów o konieczności przeprowadzenia badań rynkowych na temat rezerwacji przepustowości Gazociągu Polska-Ukraina przedstawiciele operatora ukraińskiej sieci przesyłowej (GTS) poinformowali o realizacji projektu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele DTEK Trading, E.Connect, ERU Trading, Promenergo-Resurs, Energy Trade Group, World Petroleum Group, PGNiG oraz TrailStone.

Biuro prasowe przypomina, że do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej o rozpoczęciu współfinansowania projektu przez stronę polską (Gaz-System) konieczne jest potwierdzenie ze strony rynku zapotrzebowania na przepustowość oraz podpisanie odpowiednich umów długoterminowych na jej wykorzystanie przez uczestników rynku.

– Obecnie kontynuowane są przygotowania do wspólnej procedury Opean Season dla nowej przepustowości po polskiej i ukraińskiej stronie, dlatego też Ukrtransgaz jest zainteresowany przeprowadzeniem konsultacji z uczestnikami rynku gazowego – poinformował wiceprezes i główny inżynier Ukrtransgaz Igor Burak.

Gazociąg na gaz z Bramy Północnej

Umowa o współpracy przy studium wykonalności projektu została podpisana przez Gaz-System i Ukrtransgaz 17 grudnia 2014 roku. Dokument zakładał nie tylko integrację systemów przesyłu gazu obydwu państw, w celu zwiększenia wolumenu dostaw gazu na Ukrainę z Europy przez terytorium Polski, ale również zapewniał magazynowanie europejskiego gazu w ukraińskich magazynach surowca oraz jego późniejszą dostawę do odbiorców z Unii Europejskiej.

Gaz-System i Ukrtransgaz przygotowały studium wykonalności projektu Gazociągu Polska-Ukraina o długości 99,3 km, którego budowa ma ruszyć jeszcze w 2017 roku.

Wspomniane połączenie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia możliwości przesyłu gazu w ramach proponowanego przez Polskę projektu Bramy Północnej (proponowany Korytarz Norweski wraz z istniejącym terminalem LNG w Świnoujściu – przyp. red.) w kierunku Europy Wschodniej. Projekt pozwoli w znaczący sposób zwiększyć poziom dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę (dostęp do nowych źródeł gazu, w tym LNG) oraz przyczyni się do integracji regionalnych rynków gazu.

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl

Założenia projektu

Projekt Gazociągu Polska-Ukraina zakłada budowę rurociągu pomiędzy węzłem Hermanowice (po polskiej stronie) a Blicze-Wolica (po ukraińskiej stronie). Magistrala pozwoli na zwiększenie rocznej zdolności przesyłowej do 5 mld m3 do 2020 roku, czyli do momentu gdy zostanie zakończona rozbudowa infrastruktury przesyłowej w Polsce. Drugi etap projektu da możliwość zwiększenia wolumenu do 8 mld m3 rocznie, przy czym jego realizacja zależy od zainteresowania rynku tą przepustowością.

14 października 2016 Wspólnota Energetyczna poparła uznanie gazociągu za projekt o znaczeniu wspólnotowym (PCI) Unii Europejskiej.

Na początku grudnia ubiegłego roku prezydenci Ukrainy i Polski – Petro Poroszenko oraz Andrzej Duda – polecili przyspieszenie budowy tego gazociągu.

Interfax/Piotr Stępiński