Wiedomosti: Ruszają rozmowy Gazprom-Naftogaz o dostawach przez Ukrainę

11 kwietnia 2018, 09:15 Alert

Dziennik Wiedomosti donosi, powołując się na dwa źródła, że Gazprom i Naftogaz rozpoczęły już rozmowy o nowej umowie na przesył gazu przez Ukrainę. Dzień po istotnej deklaracji kanclerz Niemiec strona rosyjska wydaje się realizować jej postulat.

Praca przy rurociągu. Fot. Gazprom Nieft
Praca przy rurociągu. Fot. Gazprom Nieft

Obecny kontrakt kończy się w 2019 roku. W przeszłości Gazprom deklarował, że po jego zakończeniu nie będzie kontynuował dostaw przez Ukrainę, co groziło destabilizacją tamtejszego systemu przesyłowego. W 2016 roku przyznał jednak, że jest gotów utrzymać minimalne dostawy. Był to skutek rozmów z Niemcami, którzy domagali się tego jako warunku zgody na projekt Nord Stream 2, czyli gazociąg omijający Ukrainę.

10 kwietnia kanclerz Angela Merkel powtórzyła ten warunek, a Gazprom powtórzył, że jest gotów utrzymać dostawy w wysokości 10-15 mld m sześc. rocznie. Obecnie przekracza on 100 mld m sześc. na rok. Wiedomosti nie zdołały ustalić o jakich warunkach nowego kontraktu rozmawiają firmy. Gazprom deklarował, że nowa umowa musi być „atrakcyjna ekonomicznie”. Przed sporem o wyrok sądu arbitrażowego Naftogaz deklarował gotowość do obniżenia taryf tranzytowych w celu uatrakcyjnienia szlaku ukraińskiego względem dostaw przez Nord Stream 2 i Niemcy. Nie ustalono dotąd jak wysoki poziom dostaw zagwarantuje stabilność systemu przesyłowego na Ukrainie. Wcześniej BiznesAlert.pl ustalił, że Gazprom będzie zmuszony utrzymać dostawy przez Ukrainę po 2020 roku przez problemy z Nord Stream 2 i Turkish Stream, czyli dwoma projektami, które miały go uniezależnić od szlaku nad Dnieprem.

Projekt otrzymuje kolejne zgody formalne na budowę w Niemczech i Finlandii. Przed nim są jeszcze zgody Danii i Rosji. Jeżeli informacje Wiedomosti się potwierdzą, oznaczałoby to, że warunek budowy postawiony 10 kwietnia przez Merkel wszedł w fazę realizacji dzień później.

Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

Warunek ukraiński Nord Stream 2: ustępstwo czy plan Rosji i Niemiec?