Wielkie dofinansowanie na Gazociąg Polska-Słowacja

17 lutego 2017, 15:15 Alert

Ponad 107,7 mln euro z unijnego programu Łącząc Europę (CEF) trafi na budowę interkonektora gazowego Polska-Słowacja – poinformowała w piątek KE. To jeden z 18 projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w UE, na które przeznaczono w sumie 444 mln euro.

Gazoport Corpus Christi LNG w Teksasie
źródło: lngworldnews.com

Według Komisji Europejskiej w piątek kraje UE poparły propozycję dofinansowania wybranych projektów, które obejmują rozbudowę sieci elektroenergetycznej, inteligentnych sieci energetycznych oraz infrastrukturę gazową. Inwestycje te mają pomóc w zbudowaniu unii energetycznej, której celem jest przede wszystkim ograniczenie zależności krajów UE od zewnętrznych dostawców energii.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, wsparcie z programu Łącząc Europę przyznano projektom o ważnym znaczeniu transgranicznym. „Będą widocznym znakiem tego, jak ważna dla Europy jest unia energetyczna i jak dzięki bliskiej współpracy w UE możemy wzmocnić nasze kraje” – powiedział Szefczovicz, cytowany w komunikacie KE.

Komisarz działań na rzecz klimatu i energii Miguel Arias Cañete powiedział, że jest to kolejny kamień milowy na drodze dojścia do czystszego i bardziej konkurencyjnego europejskiego rynku energii. – Infrastruktura energetyczna, która jest dostosywana do potrzeb i jest niezbędna dla odnawialnych źródeł energii. Dzięki tej aktualizacji, propozycje zawarte w pakiecie czystej energii dla wszystkich Europejczyków są jeszcze bliżej realizacji. UE demonstruje swoje zaangażowanie w dostarczanie taniej, bardziej zrównoważonej i bezpiecznej energii dla konsumentów europejskich  – podkreślił Hiszpan.

18 projektów, które zostaną dofinansowane:

W sektorze elektroenergetycznym wspracie uzyska 7 projektów(UE wspiera  je kwotą 176 mln euro), 10 w sektorze gazowym (wsparcie UE w wysokości 228 mln euro) i 1 na rzecz inteligentnej sieci (UE wspierze go kwotą 40 mln euro).

Grant w wysokości 40,25 mln euro trafi na prace przygotowawcze dotyczące największego niemieckiego projektu energetycznego SuedLink, który zakłada przeciągnięcie 700 km poziemnej kablowej linii wysokiego napięcia. Ma ona przesyłać prąd generowany przez elektrownie wiatrowe na północy Niemiec do odbiorców na południu.

90 mln euro trafi na projekt związany z magazynowaniem energii przy użyciu sprężonego powietrza (CAES), realizowany w Larne w Irlandii Północnej. 102 mln euro przeznaczono na budowę terminalu LNG u wybrzeży chorwackiej wyspy Krk.

W sektorze gazowym Łącząc Europę, UE  wesprze budowę pływającego terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk (wsparcie UE 102 mln euro), który zdywersyfikuje  dostawy gazu w regionie w większości zdominowanym przez jedno źródła dostaw. Będzie to tym samym sprzyjać poprawie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności cenowej w regionie.

Ponadto inteligentnych sieci przesyłowych  (projekt SINCROGRID), która doprowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania istniejącej sieci przesyłowej energii elektrycznej zarówno w Słowenii i Chorwacji. Projekt otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 40 mln euro. Pozwoli to obecnej infrastrukturze poradzić sobie z poborem dodatkowej energii odnawialnej i doprowadzić do większego bezpieczeństwa energetycznego bez konieczności budowania nowych kabli napowietrznych.

Unia wepsrze budowę połączenia gazowego między Polską a Słowacją

Projekt budowy gazociągu Polska-Słowacja otrzymał największe wsparcie ze wszystkich wybranych inwestycji – 107,741 mln euro. Interkonektor budowany jest przez polski Gaz-System i operatora słowackiego systemu przesyłowego Eustream. Według informacji polskiej spółki, długość gazociągu po stronie polskiej (gazociąg Strachocina – granica RP) wynosić będzie ok. 59 km. Trasa gazociągu przebiegać będzie przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. Zakończenie budowy planowane jest w 2020 r.. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji przewidziano na rok 2021. Przepustowość połączenia ma wynieść w kierunku z Polski na Słowacje 4,7 mld m3 gazu rocznie, a ze Słowacji do Polski 5,7 mld m3.

Jak informuje Gaz-System na stronie internetowej, budowa połączenia gazowego pomiędzy Polską a Słowacją to ważny element koncepcji budowy regionalnego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Jednym z celów inwestycji jest zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych i zmniejszenia dostaw od strony Ukrainy. Może być też drogą eksportu gazu z Polski, dostarczanego z terminalu LNG w Świnoujściu.

Stępień: Polskie LNG może trafić na Słowację

Tło

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest” – PCI).Wsparcie z programu Łącząc Europę przyznano w sumie siedmiu projektom dotyczącym rozwoju sieci elektroenergetycznych (176 mln euro), 10 projektom w sektorze gazowym (228 mln euro) oraz jednemu projektowi, który dotyczy inteligentnych sieci energetycznych (40 mln euro). W przypadku pięciu projektów dofinansowanie przyznano na budowę (350 mln euro), zaś w przypadku 13 chodzi o wsparcie prac analitycznych i studyjnych.

W programie Łącząc Europę na lata 2014-2020 przeznaczono w sumie 5,35 mld euro na inwestycje związane z infrastrukturą energetyczną, wpisane na listę „Projektów wspólnego zainteresowania”.

Polska Agencja Prasowa/Europe.eu/Bartłomiej Sawicki