Unipetrol wdraża w Litvinowie nową technologię oczyszczania ścieków

29 marca 2019, 15:00 Alert

Unipetrol, czeska spółka z Grupy Orlen, wdraża nową technologię oczyszczania ścieków w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym w Litvinowie. Pozwala ona na redukcję wanadu w ściekach odprowadzanych do rzeki Bilina. Koszt trwającej blisko rok inwestycji to 46 mln CZK.

Obiekt w Litvinovie. Fot. Wikimedia Commons

Jak poinformował Unipetrol, po zakończeniu okresu prób, nowa technologia zostanie włączona na stałe do eksploatacji 1 lipca, czyli w terminie, kiedy zaczną obowiązywać nowe, bardziej rygorystyczne limity dla zawartości wanadu w ściekach, zgodnie z tzw. pozwoleniem zintegrowanym dla regionu Usti.

„Celem projekt jest osiągnięcie nowych limitów masy oraz stężenia wanadu w ściekach odprowadzanych poprzez centralną oczyszczalnię biologiczną” – wyjaśnił dyrektor działu EKO w Unipetrolu Pavel Slama. Zaznaczył przy tym, że w ramach prac towarzyszących wdrożeniu nowej technologii, zmodernizowano inne urządzenia oczyszczalni ścieków w kompleksie w Litvinowie, co zapewni jej „bezpieczne i niezawodne” funkcjonowanie co najmniej przez następne 15 lat, a koszt tych dodatkowych prac wyniósł 15 mln CZK.

„Obiekt jest teraz w stanie spełniać znacznie surowsze ograniczenia zapisane w pozwoleniu zintegrowanym dla regionu Usti” – podkreślił Slama.

Unipetrol zwrócił m.in. uwagę, że priorytetem systemu oczyszczania ścieków w kompleksie w Litvinovie, gdzie znajduje się jedna z dwóch czeskich rafinerii oraz największy w tym kraju zakład chemiczny Chempark Zaluzi, jest także oszczędność wody poprzez ponowne wykorzystanie oczyszczonych już ścieków.

Jak podkreślił Unipetrol, podejmuje on nie tylko działania związane z ochroną, ale także ze wsparciem środowiska naturalnego. Jako przykład podał zarybianie Biliny, prowadzone wraz z miejscowymi wędkarzami i we współpracy z uczniami szkół podstawowych, a także ekologicznym centrum z miasta Most. W listopadzie 2018 r. dzieci ze szkoły w Hostomicach wypuściły do rzeki 450 kg ryb, w tym leszcze i płocie. Jak zapewnia czeska spółka, jakość wody w Bilinie stale się poprawia.

Unipetrol przypomniał jednocześnie, że współpracując z organizacją non-profit ALKA Wildlife bierze udział w programie ochrony sokołów wędrownych. Ostatnio spółka informowała, że dwie pary tych ptaków zasiedliły ponownie budki lęgowe znajdujące się na kominach instalacji kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Litvinowie. Od 2011 r. wylęgły się tam 23 pisklęta tego gatunku zagrożonego wyginięciem.

PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu.

Polska Agencja Prasowa