Upały w Europie. Jak znoszą je elektrownie atomowe?

3 sierpnia 2018, 10:00 Atom

Przedłużająca się fala upałów przekłada się na pracę konwencjonalnych jednostek wytwórczych, nie tylko węglowych, ale również jądrowych. Niektóre reaktory w elektrowniach jądrowych w Europie zostały wyłączone lub ich praca została ograniczona. BiznesAlert.pl przeanalizował sytuację w Niemczech, Szwecji, Francji i Czechach.

Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia
Elektrownia jądrowa w Cattenom. Fot. Wikipedia

Niemcy: Elektrownie działają bez zarzutu

Niemiecki dziennik Die Zeit podał, że elektrownie atomowe Grohnde i Brokdorf należące do PreussenElektra (spółki-córki E.ON) zmniejszyły produkcję energii elektrycznej, w pierwszej ograniczono produkcję o 120 MW, a w drugiej o niewiele mniej. Na zapytanie BiznesAlert.pl firma odpowiedziała, że obsługuje trzy elektrownie jądrowe, z których wszystkie działają bez zarzutu. – Nie ma spowolnienia w naszych obiektach. Ograniczenia, które obecnie istnieją i są obecnie opisywane w niemieckich mediach – wynikają po prostu z niższej wydajności, co dotyczy wszystkich elektrowni cieplnych latem, w przeciwieństwie do zimy. Czasami są to średnio około spadki 5 procent mocy netto elektrowni. Informacje, jakoby musieliśmy ograniczać wydajność naszych obiektów, są mylące. Nasze ciśnieniowe reaktory wodne mają trzy oddzielne obwody chłodzenia, to znaczy woda z rzeki nie ma nic wspólnego z chłodzeniem elementów paliwowych – podała rzeczniczka PreussenElektra.

Szwecja: Bałtyk za ciepły dla Ringhalls

W szwedzkiej elektrowni atomowej Ringhalls w poniedziałek zmniejszono wydajność reaktora 2, a we wtorek wyłączono go całkowicie – poinformował Vattenfall. Przez upały w Szwecji temperatura wody morskiej wzrosła do 25 stopni. Aby utrzymać wydajność chłodniczą w zakładach produkcyjnych Ringhals, woda morska jest używana do chłodzenia różnych systemów i komponentów w procesie. Woda morska wykorzystywana do chłodzenia Ringhals 2 osiągnęła teraz temperaturę, która powoduje konieczność wyłączenia reaktora z eksploatacji – czytamy w komunikacie spółki.

– Kiedy woda staje się cieplejsza, zmniejsza się jej wydajność chłodzenia i abyśmy utrzymywali wymaganą wydajność chłodzenia dla różnych systemów z dobrym marginesem bezpieczeństwa, musieliśmy wyłączyć Ringhals 2 z eksploatacji – powiedział Sven-Anders Andersson, Kierownik produkcji w Ringhals. Ringhals 3 i 4 nadal produkują normalnie, a Ringhals 1 jest obecnie zamknięty dla zaplanowanej konserwacji. Każdy reaktor ma maksymalną dopuszczalną wartość dla temperatury wody morskiej. W przypadku Ringhals 2 jest to 25 stopni.

– Kiedy w poniedziałek zbliżyliśmy się do 25 stopni, postanowiliśmy zmniejszyć moc do 55 procent, ale teraz temperatura wzrosła powyżej 25 stopni, więc Ringhals 2 został zamknięty – powiedział Sven-Anders Andersson. To, że morze osiąga tak wysoki poziom temperatury w tym roku jest bardzo nietypowe, a szwedzkie elektrownie jądrowe muszą zmniejszyć swoją produkcję ze względu na zbyt ciepłą wodę morską, co zdarza się rzadko. W Ringhals zdarzyło się to tylko w kilku przypadkach od osiemnastu lat – podaje Vattenfall.

Francja: EDF spowalnia reaktory przez normy środowiskowe

Portal Montel podaje, że koncern EDF ograniczył dostępną wydajność elektrowni jądrowej o 2,4 GW w środę wieczorem z powodu fali upałów siegających 40 stopni Celsjusza, która ma potrwać jeszcze kilka dni. „Francuskie przedsiębiorstwo całkowicie zamknęło swój reaktor St Alban 1 o mocy 1135 MW, który miał być przywrócony do sieci w mocy 350 MW o godzinie 14:00” – czytamy w serwisie

Produkcja w Bugey 3 (910 MW) pozostaje ograniczona do 175 MW do co najmniej do północy w piątek, a grupa zmniejszyła również wytwarzanie w St Alban 2 (1335 MW) do 1,031 MW. EDF uprzednio ostrzegał o możliwych wyłączeniach czterech reaktorów, które do chłodzenia używają wody z rzeki Rodan – St Alban 1 i 2 oraz Bugey 3 i 4 (po 910 MW) – podaje Montel.

Na zapytanie dziennikarza BiznesAlert.pl przedstawiciel EDF potwierdził, że rzeczywiście wydajność niektórych reaktorów została obniżona, ale nie działo się tak ze względu na stan techniczny elektrowni, tylko normy środowiskowe, które określają dopuszczalną temperaturę rzek indywidualnie dla każdej elektrowni jądrowej w celu ochrony wodnej flory i fauny.

Z kolei operator francuskiej sieci przesyłowej RTE zapewnił, że dla stabilności sieci nie ma żadnego zagrożenia; dodał, że Francja ma wręcz nadwyżki energii, które obecnie eksportuje.

Czechy: Elektrownie są gotowe na upały

Upały nie mają wpływu na wytwarzanie energii elektrycznej, wszystkie reaktory w elektrowniach Grupy ČEZ Czechach. Wyłączone są tylko jednostki, które aktualnie przechodzą proces konserwacji i przeglądy, ale produkcja energii nie jest zagrożona – czytamy w komunikacie spółki. Dyrektor elektrowni Počerady Jiri Kulhánek uspokaja, że jego obiekt został zaprojektowany dla kontynentu afrykańskiego, więc jest przystosowany do pracy w warunkach upałów.