Uruchomiono pierwszą na świecie pływającą elektrownię jądrową

6 listopada 2018, 15:45 Alert

Jeden z dwóch reaktorów na pokładzie rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej, Akademik Łomonosov, osiągnął stan pierwszej krytyczności (trwałą reakcję łańcuchową). Drugi reaktor będzie uruchomiony w przyszłym roku i elektrownia zostanie odholowana do miejsca przeznaczenia w porcie Pewek w Zatoce Czauńskiej Morza Wschodniosyberyjskiego.

Konferencja ATOMEXPO spółki Rosatom. Fot. Rosatom

Rzecznik państwowego koncernu nuklearnego Rosatom poinformował, że 2 listopada nastąpiło fizyczne uruchomienie pierwszego reaktora pływającej elektrowni Akademik Lomonosov. Jednostka osiągnęła poziom minimalnej kontrolowanych mocy o godz. 5:58 czasu moskiewskiego.

W ciągu kilku dni mają rozpocząć się kompleksowe testy reaktora i przygotowania do uruchomienia drugiego reaktora. Wszystkie końcowe operacje technologiczne w elektrowni mają być ukończone do końca roku.

Stępka pod budowę elektrowni Akademik Lomonosov została położona w kwietniu 2007 roku w stoczni SevMash w Severodvinsku, ale w sierpniu 2008 roku Rosatom anulował kontrakt i zlecił budowę elektrowni stoczni Baltiysky Zavod Shipyard w St. Petersburgu, która posiada doświadczenie w konstrukcji jądrowych lodołamaczy arktycznych. Budowę rozpoczęto ponownie w maju 2009 roku i kadłub został zwodowany pod koniec czerwca 2010 roku. Dwa reaktory KLT-40S, każdy o mocy 35 MWe zostały zainstalowane w październiku 2013 r.

Elektrownia Akademik Łomonosow jest zbudowana na pływającej platformie (barce) o długości 144 m, szerokości 30 m i wyporności 21000 ton. Platforma 28 kwietnia opuściła stocznię i następnie była holowana przez Morze Bałtyckie, Północne, Norweskie i Barentsa do portu w Murmańsku, który osiągnęła 17 maja.

Trasę ponad 4000 km elektrownia pokonała bez załadowanego paliwa jądrowego, bowiem Rosatom musiał uwzględnić protest rządu Norwegii, który wyrażał obawy o zachowanie bezpieczeństwa jądrowego podczas holowania barki wzdłuż wybrzeża norweskiego.
Załadunek paliwa do dwóch reaktorów znajdujących się na pokładzie pływającej elektrowni rozpoczęto 24 lipca i zakończono 2 października br.

W połowie 2019 roku przewidywane jest odholowanie elektrowni do stałego miejsca pracy w bazie morskiej Pewek w Zatoce Czauńskiej Morza Wschodniosyberyjskiego na Płw. Czukotka. Obecnie trwają tam intensywne prace budowlane i powstaje niezbędna infrastruktura nadbrzeżna, która ma zapewnić bezpieczne cumowanie i przesyłanie energii elektrycznej z elektrowni.

Akademik Łomonosow ma zastąpić przestarzałą elektrownię jądrową Bilibino i konwencjonalną elektrociepłownię Chaunskaja, które zasilają ten rejon Arktyki w energię elektryczną i ciepło. Pierwszy blok elektowni jądrowej Bilibino ma zostać wyłączony w przyszłym roku, a cała elektrownia w roku 2021. W elektrowni od roku 1974 pracują cztery reaktory lekkowodne grafitowe typu EGP-6 o mocy 11 MWe.

„Moc pływającej elektrowni jądrowej jest wyższa niż bieżące potrzeby portu i miasta Pewek” – stwierdza Witalij Trutnew, kierownik budowy i eksploatacji elektrowni i dodaje, że „pozwoli ona na przyszły rozwój regionu”.

World Nuclear News/CIRE.PL