USA budują koalicję przeciwko Nord Stream 2

20 czerwca 2017, 07:15 Alert

Portal Politico.eu informuje o dyplomatycznej ofensywie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa przeciwko projektowi Nord Stream 2. Amerykanie budują koalicję przeciwko inwestycji Gazpromu.

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Kontekstem jest propozycja Senatu, która zakłada wprowadzenie sankcji wobec firm zaangażowanych w ten kontrowersyjny projekt. Zakłada on budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o przepustowości 55 mld m3 rocznie. Da im tani gaz, ale regionowi Europy Środkowo-Wschodniej utrudni dywersyfikację i rozwój rynku gazu. Zaszkodzi także pozycji tranzytowej i stabilności Ukrainy.

Rośnie opór wobec Nord Stream 2

Politico pisze, że chociaż szanse na zablokowanie projektu w Europie są małe, to Komisja Europejska oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej sprzeciwiają się projektowi z obawy, że pomoże ugruntować pozycję Gazpromu na rynku regionu. Te obawy podzielają Amerykanie, którzy chcą ograniczyć wpływy Rosji, ale i sprzedać swój gaz skroplony.

W maju specjalna przedstawicielka Departamentu Stanu USA Mary Warlick odwiedziła Austrię, Łotwę, Słowację i Norwegię. Rozmawiała także z politykami Polski oraz Litwy. Kilka tygodni wcześniej Robin Dunnigan odpowiedzialna w Departamencie Energii za dyplomację energetyczną odwiedziła Kopenhagę i Brukselę, gdzie spotkała się z unijnymi oficjelami w sprawie Nord Stream 2.

W czwartek 15 czerwca sekretarz stanu USA Rex Tillerson zaapelował do Europy o refleksję na temat jej zależności od gazu z Rosji. – Europa musi naprawdę zastanowić się nad swym całkowitym bilansem energetycznym i bezpieczeństwem energetycznym, a także zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo jest zależna od Rosji – powiedział.

USA chcą rozwinąć eksport LNG

Celem jest także sprzedaż LNG do Europy. Jaskółką zmian była pierwsza dostawa spotowa LNG dla polskiego PGNiG. Według sekretarza energii Ricka Perryego dzięki zapasom gazu łupkowego eksportowanym w postaci skroplonej Ameryka stanie się „dominującą siłą energetyczną” na świecie. – Polityka energetyczna jest nie tylko kluczowym elementem polityki ekonomicznej, ale także zagranicznej USA – dodał.

Próby budowy koalicji przeciwko Nord Stream 2 podjęte przez USA budzą niepokój Austrii i Niemiec, o czym informował BiznesAlert.pl. Te kraje naciskają na politykę energetyczną we współpracy z Rosją, pomimo celu dywersyfikacji źródeł dostaw przyjętego przez Komisję Europejską. Uwzględnia ona także rozwój dostaw LNG.

Politico/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rozmowy i sankcje – Europa i USA a Nord Stream 2. Szansa dla Trójmorza?