USA deklarują gotowość do inwestycji w energetykę odnawialną

2 grudnia 2015, 06:36 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Turbiny wiatrowe w Austrii

Umowa dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa na całym świecie, która może zostać podpisana pod koniec konferencji klimatycznej w Paryżu otworzy drogę do budowy nowej struktury światowej gospodarki – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

– Chcemy osiągnąć ambitny cel: gospodarka światowa z niskim udziałem (dwutlenku – przyp. red.) węgla – powiedział amerykański przywódca. – Na pewno jesteśmy w stanie wypełnić nasze zobowiązania – stwierdził Obama dodając, że wyraża nadzieję na to, że cele określone na szczycie będą stymulowały innowacyjną gospodarkę na świecie.

W ramach inicjatywy Mission Innovation, 20 państw w ciągu najbliższych pięciu lat, o 10 mld dolarów, czyli dwukrotnie, zwiększy wydatki na badania i rozwój w sferze energetyki odnawialnej. USA wydadzą na ten cel ponad 5 mld dol.

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy może mieć problemy z tym, żeby kontrolowany przez Republikanów Kongres zatwierdził przeznaczenie dodatkowych środków na czystą energetykę – czytamy w Wall Street Journal. Republikanie przekonują, że doprowadzi to do wzrostu cen energii elektrycznej oraz zmniejszenia liczby miejsc pracy. Mimo to, sekretarz ds. energii USA Ernest Moniz wyraził przekonanie, że wspomnianą inicjatywę poprą obie partie.

Światowe forum trwa od 30 listopada do 11 grudnia. Według oczekiwań jego wynikiem ma być podpisanie nowego, międzynarodowego porozumienia, które zapewnił konsolidację międzynarodowych wysiłków na rzecz zmniejszenia obciążeń systemu klimatycznego i zastąpienia po 2020 roku Protokołu z Kioto nowym dokumentem. Głównym celem paryskiego forum jest uzgodnienie takich środków, które pozwoliłyby utrzymać wzrost globalnej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza.

Przewodniczący szczytu francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius przed jego rozpoczęciem ostrożnie zauważył, że stronom pozostało jeszcze tylko znalezienie konsensusu w sprawie głównych kwestii odpowiadającym interesom narodowym każdego z państw.

– Jednakże sukces jest w pełni osiągalny – wyraził nadzieję Laurent Fabius.

Czytaj więcej:

Bill Gates i inni miliarderzy wspomogą zieloną energię

Francja: Państwa rozwinięte muszą wziąć na siebie główny ciężar polityki klimatycznej

Na COP 21 Peru domaga się ustępstw wobec krajów rozwijających się

Na COP21 Indie bronią energetyki konwencjonalnej