font_preload
PL / EN
Alert 15 marca, 2019 godz. 13:45   

RIA Novosti: USA chętnie wejdą z LNG na Ukrainę, ale boją się incydentów z Rosją

Tankowiec LNG Coral Energy Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Według RIA Novosti Stany Zjednoczone biorą pod uwagę sprzedaż LNG na Ukrainę, ale ich zdaniem utrudnia ją sytuacja wokół Cieśniny Kerczeńskiej.

– Nie wiem czy rynek LNG nad Morzem Czarnym jest rentowny, ale chętnie go zbadamy – stwierdził zastępca sekretarza ds. energii USA Dan Brouillette cytowany przez RIA Novosti. W Cieśninie Kerczeńskiej doszło do incydentu z udziałem floty rosyjskiej, która ostrzelała jednostki ukraińskie wkraczające na terytorium, które Rosjanie po nielegalnej aneksji Krymu uznają bezprawnie za własne.

W październiku 2017 roku wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak stwierdził na łamach portalu, że przy dobrej koordynacji możliwa jest konkurencyjna oferta dostaw LNG z USA przez Polskę na Ukrainę. Było to potwierdzenie ustaleń BiznesAlert.pl z 2017 roku.

Dwa miesiące później prywatny klient PGNiG na Ukrainie – ERU Trading – potwierdził, że już odebrał z kierunku Polski dostawę amerykańskiego gazu, który dostarczono do terminalu w Świnoujściu. Natomiast państwowy Naftogaz wciąż prowadzi rozmowy na ten temat, o czym także informował BiznesAlert.pl.

RIA Novosti/Piotr Stępiński

Jakóbik: Polski Prometeusz może dać Ukrainie LNG z USA