Minister Czaputowicz z wizytą w Waszyngtonie. W agendzie Nord Stream 2

27 lipca 2018, 11:15 Alert

W pierwszym dniu wizyty w stolicy Stanów Zjednoczonych szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie Polski dla deklaracji ogłoszonej wczoraj przez Stany Zjednoczone, podkreślającej przynależność Krymu do Ukrainy. Minister Czaputowicz przeprowadził również rozmowy w amerykańskim Kongresie nt. polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, energetycznej i gospodarczej.

Minister Czaputowicz z wizytą w Waszyngtonie. Źródło: MSZ

Krym i wsparcie integralności Ukrainy 

– W porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu i utrzymamy to stanowisko do momentu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Polska zdecydowała się na ten krok mając także na uwadze zobowiązanie płynące z członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie naszym podstawowym priorytetem jest zapewnienie poszanowania zasad prawa międzynarodowego – podkreślił szef MSZ odnosząc się do Deklaracji Krymskiej wydanej w środę przez Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo, w której Stany Zjednoczone nie uznają aneksji Krymu przez Rosję i zobowiązują się dalej nalegać na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.

Amerykańska obecność w Polsce

Minister Jacek Czaputowicz podczas spotkań z kongresmanem Adamem Smithem, członkiem komisji ds. uzbrojenia oraz senatorem Ronem Johnsonem, przewodniczącym podkomisji ds. Europy i współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego senackiej komisji spraw zagranicznych rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, bezpieczeństwie energetycznym oraz współpracy gospodarczej.

– Chcemy, aby obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych była kontynuowana na terenie Polski, żeby była ona większa i stała. Jesteśmy gotowi współpracować z Amerykanami w tym zakresie – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Cel wizyty w USA

Minister Czaputowicz przebywa w Waszyngtonie w związku z konferencją ministerialną na temat promocji wolności religijnej, zorganizowanej z inicjatywy sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo (Ministerial to Advance Religious Freedom). W konferencji biorą udział przedstawiciele rządów wysokiego szczebla, przywódcy religijni, reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacji międzynarodowych. W czwartek podczas sesji plenarnej szef polskiej dyplomacji zaprezentuje polską perspektywę w odniesieniu do ochrony mniejszości religijnych i promocji ich praw oraz przedstawi polską aktywność polityczną i finansową w tym zakresie, zarówno w wymiarze dwustronnym i wielostronnym.

Rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym 

Podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych minister Czaputowicz spotkał się też z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

– Rozmawialiśmy na temat zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ustaliliśmy, że mamy wspólna politykę wobec projektu Nord Stream 2. Będziemy dążyć do tego, żeby ten projekt nie został zrealizowany – powiedział później szef MSZ w rozmowie z reporterką TVP.

Ministerstwo Spraw Międzynarodowych/Twitter/TVP