USA popierają Bramę Północną. Z pomocą LNG chcą rzucić wyzwanie Rosji w Europie

2 czerwca 2017, 07:15 Alert

Przedstawicielka administracji USA wyraziła poparcie dla projektów Bramy Północnej. Zapewniła także, że Amerykanie pomogą Europie zmniejszyć zależność od Rosji.

fot. Polskie LNG

– USA pomogą Europie przezwyciężyć jej zależność od dostaw gazu z Rosji – powiedziała w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami Mary Warlick z departamentu stanu USA. Jej zdaniem projekt Nord Stream 2, a także Turkish Stream, niepokoją Waszyngton i partnerów europejskich, bo mogą ugruntować dominację Rosji na rynku gazu w Europie, a także zagrażają bezpieczeństwu dostaw przez Ukrainę.

Warlick przypomniała, że Europa polega w istotnym stopniu na gazie z Rosji, skąd miała sprowadzić 45 procent gazu w 2015 roku. Według informacji BiznesAlert.pl było to 31 procent. Warlick podaje, że 13 krajów europejskich zależy od gazu rosyjskiego w ponad 75 procentach.

Z tego powodu USA planują wprowadzić środki zaradcze w postaci ścisłej współpracy z Europejczykami w elektroenergetyce, infrastrukturze gazowej i dostawach gazu skroplonego. W tym kontekście Warlic wymieniła Baltic Pipe, czyli połączenie gazowe Polska-Dania, które razem z pozostałymi elementami Korytarza Norweskiego będzie „zmniejszać ryzyko tworzone przez Nord Stream 2”.

Zdaniem Amerykanki Nord Stream 2 i Turkish Stream pozwolą ominąć Ukrainę w dostawach gazu do Europy i przez to „podważyć wysiłki dywersyfikacyjne” poprzez „wzmocnienie pozycji Gazpromu”. Oceniła, że Amerykanie chcą zmniejszyć zależność Europy od gazu z Rosji. W tym kontekście uznała, że LNG z USA nie jest konkurencją dla dostaw rosyjskich, ale może ustabilizować rynek.

W czerwcu spotowa dostawa od amerykańskiego Cheniere Energy dotrze do Świnoujścia. Według Wall Street Journal stanowi ona początek realizacji planu uczynienia z USA pełnoprawnego dostawcy gazu skroplonego do Europy. – To element większego wysiłku, którego celem jest rzucenie wyzwania dominującej pozycji Rosji – przekonuje gazeta.

Wspomniany Korytarz Norweski i terminal LNG w Świnoujściu to projekty Bramy Północnej. Za jej pomocą Polacy chcą zapewnić alternatywne źródła dostaw sobie i regionowi Europy Środkowo-Wschodniej.

RBK/Wojciech Jakóbik

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl

Brama Północna, grafika: BiznesAlert.pl