Sakmar: Małe szanse nowej ustawy o sankcjach USA wobec Nord Stream 2

24 lipca 2018, 07:30 Energetyka

Senatorzy republikańscy John Barrasso, Cory Gardner i Steve Daines zaproponowali w ubiegłym tygodniu ustawę, która wprowadziłaby sankcje USA wobec projektu Nord Stream 2. ESCAPE Act miałby także wesprzeć sojuszników z NATO, którzy są narażeni na dominację Rosji z wykorzystaniem energetyki.– Prawdopodobieństwo, że ta ustawa przejdzie przez Kongres, jest jednak bardzo niskie – zauważa w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Susan Sakmar, Profesor Uniwersytetu w Houston, prawnik i autorka książki o rynku LNG: „Energy for the 21st Century: Opportunities and Challenges for LNG”.

Cameron LNG (wizualizacja). Fot. Sempra Energy
Cameron LNG (wizualizacja). Fot. Sempra Energy

Projekt ustawy przedstawiony przez Kongres dotyczy kilku elementów. – Ustawa określa politykę Stanów Zjednoczonych, która ma na celu „zmniejszenie zależności sojuszników i partnerów Stanów Zjednoczonych od rosyjskich zasobów energetycznych, zwłaszcza gazu ziemnego, w celu zapewnienia tym krajom trwałego i niezawodnego bezpieczeństwa energetycznego”. Aby osiągnąć ten cel, projekt ustawy przewiduje rozszerzenie i przyspieszenie procesu eksportu amerykańskiego LNG z krajów objętych umową o wolnym handlu w celu włączenia również państw członkowskich NATO – wyjaśnia Susan Sakmar.

Ekspertka dodaje, że ustawa ma objąć także Japonię, która nie ma umowy o wolnym handlu z USA, i może obejmować inne kraje, jeżeli sekretarz stanu, w porozumieniu z sekretarzem obrony, określi, że wywóz gazu ziemnego do tego obcego kraju promowałby bezpieczeństwo narodowych interesów USA.

Pytana, czy propozycja nowego aktu prawnego może zablokować budowę projektu Nord Stream 2, rozmówczyni BiznesAlert.pl ocenia, że ustawa proponuje również sankcje w odniesieniu do rozwoju rurociągów w Rosji i dotyczy osób lub podmiotów inwestujących w rosyjskie gazociągi, co może mieć wpływ na wspomniany gazociąg, mimo że projekt ustawy nie wspomina jednoznacznie o Nord Stream 2.

W jej opinii jednak prawdopodobieństwo, że ta ustawa przejdzie przez Kongres, jest bardzo niskie. – W Stanach Zjednoczonych projekt ustawy musi przejść przez obie Izby Kongresu (Senat i Izbę Reprezentantów), zanim zostanie wysłany do prezydenta w celu podpisania lub zawetowania. Bardzo niski odsetek, około 4 procent proponowanych projektów, faktycznie przechodzi przez cały proces legislacyjny i jest zgodny z prawem. ESCAPE Act wydaje się być bardziej „ceremonialną ustawą”, która ma odeprzeć Rosję, a także zniechęcić kraje NATO do uczestnictwa w Nord Stream 2 – uważa Susan Sakmar.

Jeśli jednak projekt ustawy stanie się prawem, przyspieszy proces zatwierdzania eksportu w Departamencie Energii. Departament byłby w stanie szybko zatwierdzić wniosek o eksport LNG do krajów, które zawarły umowę o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, ale także państw NATO i Japonii. Nie zmieniłoby to dynamiki rynkowej amerykańskiego LNG w Europie, po prostu w niektórych krajach proces zatwierdzania eksportu byłby nieco szybszy – podkreśla Sakmar w rozmowie z BiznesAlert.pl