font_preload
PL / EN
Alert 17 maja, 2018 godz. 7:15   

Nowe sankcje USA wobec Rosji?

trump Władimir Putin (L) i Donald Trump (P) / fot. WikiMedia Commons

Prezydent USA Donald Trump delegował kompetencje w zakresie przygotowania nowych sankcji wobec Rosji ze względu na naruszenie traktatu o likwidacji broni jądrowej średniego i krótkiego zasięgu.

Kompetencje te zostały przekazane sekretarzowi stanu Mike’owi Pompeo, byłemu szefowi CIA, który w niedawnym czasie objął stanowisko. USA rozważają objęcie sankcjami osób współodpowiedzialnych za to, że Rosja nie przestrzega traktatu rozbrojeniowego i nadal wykorzystuje istotny arsenał broni jądrowej średniego i krótkiego zasięgu, która na mocy układu nie mogła być wykorzystana do testów i miała zostać całkowicie zlikwidowana

Osoby objęte sankcjami nie będą mogły prowadzić transakcji związanych z własnością w USA, dostać się na terytorium Stanów, ani otrzymać wizy, a także innych dokumentów pozwalających na pobyt w tym kraju. Zostaną im także cofnięte obowiązujące wizy.

Komisja Sił Zbrojnych w Izbie Reprezentantów udzieliła prezydentowi USA prawa do wycofania się z INF w razie, gdyby Rosja go naruszyła.

Biały Dom/Wojciech Jakóbik