Nowa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej podważa sens Nord Stream 2

12 września 2019, 13:45 Alert

Budowa Nord Stream 2 nie ma sensu – powiedziała gazecie „Die Zieit” Margrethe Vestager, wyznaczona na nową wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, dotychczasowa komisarz ds. konkurencji. 

Rury Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

„Nord Stream 2 nie ma sensu”

– Budowa kolejnego gazociągu, obok istniejącego już Nord Stream, nie ma sensu – powiedziała dotychczasowa komisarz UE ds. konkurencji. – Nord Stream 2 nie jest projektem europejskim – podkreśliła.

– Europa potrzebuje infrastruktury gazowej. Gaz jest elastycznym paliwem kopalnym i podstawowym wsparciem energii odnawialnej, ale na Morzu Bałtyckim istnieje już rurociąg, który prowadzi z Rosji do Niemiec, a mianowicie gazociąg Nord Stream 1 – podkreśliła. Vestager przypomniała, że już w przypadku Nord Stream 1 próbowano zwiększyć ustępstwa poprzez udostępnienie zwiększonej przepustowości lądowej odnogi Nord Stream – gazociągu Opal. Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji będzie zajmować się sprawami gospodarki cyfrowej i konkurencji.

Decyzja o gazociągu OPAL rzuca cień na Nord Stream 2

We wtorek sąd UE uchylił decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku o rozszerzeniu dostępu Gazpromu do infrastruktury OPAL, uznając, że narusza to zasadę solidarności energetycznej.

–Przeanalizujemy decyzję sądu szczegółowo, a następnie zdecydujemy, jaki będzie dalszy kierunek działań – powiedział Marosz Szefczowicz, dotychczasowy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Unię Energetyczną.

Szefczowicz: KE oceni, co dalej robić w sprawie gazociągu OPAL

Spółka Nord Stream 2, zarządzana przez rosyjski Gazprom, prowadzi zaawansowane prace budowlane na Morzu Bałtyckim. Dotychczas na wodach należących do Niemiec, Szwecji, Finlandii i Rosji ułożono ponad 1900 km rur. W sumie cały, dwunitkowy gazociąg będzie liczył 2400 km. Problemem jest duński odcinek, na który Duńska Agencja ds. Energii nie wydała jeszcze pozwolenia. Chodzi o przebieg trasy gazociągu  w pobliżu Bornholmu, przez wyłączną strefę ekonomiczną Danii.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

Wyrok w sprawie OPAL to precedens, który uderzy w Nord Stream 2