Vestas wybuduje jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

23 kwietnia 2019, 15:15 Alert

Duński producent wiatraków, firma Vestas otrzymała zamówienie na realizację projektu dostarczenia technologii i wiatraków dla farmy wiatrowej o 132 MW mocy, od spółki Windfarm Polska III, która należy do niemieckiego podmiotu Stadtwerke München (SWM).

Fabryka/Port Esbjerg firmy MHI Vestas. Morskie farmy wiatrowe Fot.: BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Fabryka/Port Esbjerg firmy MHI Vestas. Morskie farmy wiatrowe Fot.: BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Chodzi o dostarczenie i instalację wiatraków do projektu Jasna w województwie pomorskim.Przetarg wygrany przez Vestas ma podkreślać konkurencyjność energii wiatrowej. Projekt Jasna w województwie pomorskim zostanie zrealizowany dzięki wygranej ubiegłorocznej aukcji dla nowych projektów OZE.

Zaaferowano wówczas rekordowo niskie ceny za energię elektryczną. To zlecenie jest największym zamówieniem Vestasa w Polsce. Dzięki ostatnim aukcjom zainstaluje on w naszym kraju łącznie 220 MW nowych mocy. Aby zmaksymalizować produkcję energii i zaspokoić specyficzne wymagania, Vestas opracował rozwiązanie odpowiednie dla danej lokalizacji, poprzez optymalizację ceny i zainstalowanie piast o różnej wysokości. Elektrownie będą mieć turbiny V126-3.45 MW, o mocy 3,45 MW i mocy zoptymalizowanej 3,3 MW, a także piasty sięgające wysokości 117 i 137 m.

-Wraz z budową farmy wiatrowej Jasna nasza strategia na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii posunie się o kolejny krok naprzód. Będzie to nasz pierwszy duży projekt odnawialny w Polsce. Do 2025 r. SWM będzie dążyć do wygenerowania wystarczającej ilości zielonej energii we własnych instalacjach, aby zasilić całe Monachium, dzięki czemu będzie to pierwsze ponad milionowe miasto na świecie, które osiągnie ten cel, mówi dr Florian Bieberbach, dyrektor generalny SWM.

– Razem z naszymi partnerami wykorzystamy duży potencjał energii wiatrowej, jaki ma północna Polska. W ten sposób zwiększymy produkcję zielonej energii elektrycznej w Europie, działając jednocześnie na rzecz ochrony klimatu na całym kontynencie. Jasna to nie tylko impuls do osiągnięcia celów energetycznych na skalę Monachium, ale także jedno z wielu niezbędnych działań na rzecz udanej transformacji energetycznej – dodaje Helge-Uve Braun, dyrektor ds. technicznych w SWM.

-To zamówienie od naszego partnera SWM po raz kolejny podkreśla zdolność Vestas do wygrywania aukcji i dostarczania czystej i taniej energii wiatrowej. Jesteśmy zdeterminowani, aby przyczynić się do ogólnego wzrostu produkcji energii odnawialnej w Polsce, zapewniając najniższe jej koszty dla polskich odbiorców. Oczekujemy maksymalizacji zwrotu z inwestycji naszych klientów, oferując konkurencyjne ceny energii – stwierdził Nils de Baar, prezes Vestas w Europie Północnej i Środkowej.

Warto przypomnieć, że pod koniec grudnia ubiegłego roku, Vestas przyjął także zamówienie od PGE na dostawę wiatraków, które będą produkować energię dla projektu „Klaster”, na który składają się projekty Karnice II o mocy 22 MW oraz Starza i Rybice o mocy 66 MW.

Dostawy turbin rozpoczną się w drugim kwartale 2020 roku, a ich uruchomienie zaplanowano w trzecim kwartale 2020 roku.

Vestas/Stadtwerke München/Bartłomiej Sawicki