font_preload
PL / EN
Alert 15 marca, 2019 godz. 6:45   

Vestas pozostaje liderem instalacji turbin wiatrowych na lądzie

oze wiatraki vestas fot. Pixabay

 Według najnowszego raportu BloombergNEF duński Vestas zainstalował najwięcej turbin wiatrowych w lądowych elektrowniach wiatrowych na świecie.

Deweloperzy w 2018 roku zainstalowali łącznie 45 GW mocy w lądowych turbinach wiatrowych. Rok temu poziom ten przekroczył 47 GW. Wielką czwórkę rankingu otwiera Vestas, który także pozostaje światowym liderem w instalacjach offshore, o czym już pisaliśmy na łamach BiznesAlert.pl.

Tuż za nim uplasował się chiński Goldwind, amerykański GE Renewable Energy oraz hiszpańska spółka Siemens Gamesa. Rynek deweloperów ulega stopniowej centralizacji – tylko te 4 firmy były odpowiedzialne za 57 zainstalowanych turbin na lądzie. Vestas zwiększył swój udział w rynku z 16 procent w 2017 roku do 22 procent w roku ubiegłym. Goldwind zainstalował 19,3 GW, GE – 5 GW, Siemens Gamesa – 4,1 GW.

W 2018 roku w skali globalnej liczba instalacji spadła łącznie o 3 procent, w porównaniu do 2017 roku. Ubiegłoroczny spadek jest spowodowany przez spowolnienie w Indiach oraz w Niemczech. Analitycy BNEF spodziewają się, że w 2019 roku ilość zainstalowanych turbin wzrośnie nawet o 32 procent.

Patrycja Rapacka