Brytyjski Vitol będzie kupował LNG od rosyjskiego Novateku

2 kwietnia 2019, 14:30 Alert

Vitol, największy na świecie niezależny sprzedawca energii, podpisał wstępne porozumienie na dostawy LNG z rosyjskim Novatekiem. Dokument przewiduje zawarcie 15-letniego kontraktu na dostawy miliona ton LNG rocznie, przede wszystkim z rosyjskiego terminala Arctic 2, który ma zostać uruchomiony w 2023 roku.

Metanowiec LNG Clean Ocean w Świnoujściu. Fot. PGNiG

Porozumienie Vitola z Novatekem nastąpiło wkrótce po spotkaniu w Moskwie prezydenta Rosji Władimira Putina z czołowymi brytyjskimi menedżerami, w tym prezesem Vitolu Ianem Taylorem, szefem BP Bobem Dudleyem i szefem Glencore Ivanem Glasenbergiem w zeszłym miesiącu. Spotkanie było nagłośnione przez Kreml, by podkreślić związki między brytyjskimi firmami energetycznymi a Rosją, pomimo napięć między tymi dwoma krajami.

Vitol jest zarejestrowany w Holandii, ale większość jego członków zasiada w Wielkiej Brytanii, a jego przewodniczący, Ian Taylor, był niegdyś głównym darczyńcą obecnie rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej.

Kreml chce wykorzystać olbrzymie zasoby węglowodorów Arktyki i rozszerzyć wykorzystanie regionu jako źródła ropy i gazu. Novatek nawiązał współpracę z francuskim koncernem Total w celu rozbudowy obiektu Arctic 2 po uruchomieniu fabryki Yamal LNG w 2017 roku. Prowadzone są również rozmowy z Saudi Aramco, chińskim CNPC, koreańskim KOGAS i japońskim Mitsui na temat zakupu udziałów w projekcie.

Sprawa nie przeszła bez echa w brytyjskim parlamencie. Większość brytyjskiej sceny politycznej sprzeciwia się zacieśnianiu więzi gospodarczych z Rosją po sytuacji w mieście Salisbury, gdzie rosyjskie służy chciały otruć byłego szpiega Siergieja Skripala i jego córkę. Brytyjskie media twierdzą, że przez to wydarzenie stosunki między Moskwą a Londynem były najchłodniejsze od czasów zimnej wojny. Premier Theresa May powiedziała wówczas, że Wielka Brytania poszuka innych dostawców gazu.

Vitol prawdopodobnie będzie sprzedawać LNG z Arctic 2 na arenie międzynarodowej, zwłaszcza klientom w Azji, gdzie popyt na zmrożone paliwo szybko rośnie, a także potencjalnie w Europie i w obu Amerykach. Firma ma długotrwałe powiązania z Rosją, w tym z Rosneftem, państwową spółką naftową prowadzoną przez Igora Sieczina.

Financial Times/Michał Perzyński