W czerwcu rozstrzygnie się los polskich poszukiwań gazu łupkowego

9 maja 2016, 14:00 Energetyka

PGNiG przywiązuje dużą wagę do nadchodzących prac za szczelinowaniem hydraulicznym na Pomorzu. Na początku czerwca rozpoczną się prace za szczelinowaniem hydraulicznym na odwiercie Wysin – 2 oraz Wysin – 3 na koncesji Stara Kiszewa – poinformował na konferencji prasowej Prezes PGNiG, Piotr Woźniak. Prace zdecydują o kontynuacji bądź zawieszeniu poszukiwań gazu łupkowego prowadzonych przez koncern. Spółka pokłada jednak duże nadzieje w samej technologii szczelinowania hydraulicznego.

Odwiert na złożu gazu łupkowego w USA. Fot.: Wikipedia

Prezes Piotr Woźniak podkreślił podczas dzisiejszej konferencji wynikowej za I kwartał, że spółka przeprowadzi 06. czerwca prace za szczelinowaniem dwóch odwiertów Wysin -2 oraz Wysin -3 na pomorskiej koncesji Stara Kiszewa. Prace serwisowe zapewni United Oilfiled Services, która wykona 6-7 etapowe szczelinowanie hydrauliczne.

– Po zakończeniu prac koncern zamierza dokonać oceny szczelinowań, wówczas zostaną podjęte decyzje co do przyszłości projektu. Wstępne wyniki pokazują, że perspektywy są optymistyczne – mówił Piotr Woźniak. Jeśli jednak okaże się, że wyniki prac będą rozczarowujące to wówczas wstrzymamy prace za gazem łupkowym – mówi Woźniak. Prezes nie ukrywał, że wpływ na prace za gazem łupkowym mają niskie ceny ropy naftowej, co ma swoje przełożenie na prace poszukiwawcze.

Nie oznacza to jednak, że spółka, przy ewentualnych niezadowalających wynikach prac za gazem łupkowym zakończy projekt bez efektów. Koncern pokłada duże nadzieje w samej technologii szczelinowania hydraulicznego, którą zamierza już wkrótce wykorzystać w pokładach węgla kamiennego na Górnym Śląsku przy tzw. przedeksploatacyjnym powierzchniowym odmetanowaniu pokładów węgla.

– 15 sierpnia ruszą prace w Gilowicach, zostaną wykorzystane odwierty wykonane niegdyś przez koncern Dart Energy. Po pracach ze szczelinowaniem ocenimy przyszłość tej technologii – mówił Piotr Woźniak. Obecnie koncern czeka na zgody Ministerstwa Środowiska oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Wyniki powinny być znane przed końcem obecnego roku.