W Görlitz powstanie centrum badań technologii wodorowych

29 lipca 2019, 12:30 Alert

Siemens, rząd landu Saksonii i federalny instytut Fraunhofer-Gesellschaft podpisały 17 lipca porozumienie w niemieckim Görlitz o umieszczeniu tam centrum badawczego, mającego wspierać rozwój i transformację strukturalną regionu Łużyce.

fot. Siemens

Plany zakładają utworzenie kampusu innowacyjnego i akceleratora startowego w zakładzie Siemensa w Görlitz. Celem jest zachęcenie innych firm technologicznych i przemysłowych, a także startupów oraz instytutów badawczych, do rozpoczęcia działalności w tym regionie. Działania będą koncentrować się na digitalizacji, automatyzacji, technologii energetycznej oraz innowacyjnych materiałach i technologiach produkcyjnych.

Na kampusie Siemens i Fraunhofer-Gesellschaft utworzą również laboratorium badań nad wodorem, aby badać produkcję, magazynowanie i wykorzystanie wodoru. W ten sposób, w perspektywie długoterminowej, Görlitz ma stać się centrum kompetencji technologii wodorowych. W pierwszym etapie partnerzy zamierzają zapewnić około 30 mln euro na rozszerzenie działalności w tej lokalizacji. W ciągu najbliższych pięciu lat powstanie tam około 100 miejsc pracy dla wysoko-wykwalifikowanych pracowników.

„Dzisiaj jest dobry dzień dla Görlitz i Łużyc” – podkreślił minister Saksonii, Michael Kretschmer. „Umowa z Siemens i Fraunhofer jest kamieniem milowym w rozwoju lokalizacji Siemensa w Görlitz, a także w kwestii wzmocnienia roli regionu Łużyc jako centrum innowacji w sposób, który wzmacnia rentowność na przyszłość. Utworzenie kampusu innowacyjnego, jak również działania badawczo-rozwojowe na rzecz przyjaznych dla klimatu i cyfrowych procesów przemysłowych, tworzą nowe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji. Wraz z Fraunhofer, uniwersytetami i firmami w naszym regionie rozwijamy również platformę badawczą dla innowacyjnych technologii przechowywania i wykorzystywania wodoru w procesie transformacji energetycznej. Siemens, jako firma notowana na indeksie giełdowym DAX, oraz Fraunhofer-Gesellschaft łączą się z nami, ufając Görlitz i mieszkańcom Łużyc. Jestem przekonany, że doprowadzi to do długoterminowego wzmocnienia roli Łużyc jako jednego z niemieckich ośrodków badawczych i przemysłowych – od prac rozwojowych po budowę zakładów. ”

„Dzięki temu przyszłościowemu paktowi spełniamy naszą obietnicę odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu zmian strukturalnych na Łużycach” – powiedział Joe Kaeser, prezes i dyrektor generalny Siemens AG. „Dlatego też – oprócz głównej siedziby przemysłowych turbin parowych – chcemy zbudować kampus innowacyjny w naszej lokalizacji w Görlitz. W tym kampusie produkty i rozwiązania oparte na technologii wodorowej mają być opracowywane we współpracy z partnerami i startupami. Stworzymy ekosystem, który będzie jedną z najbardziej atrakcyjnych i przyszłościowych dziedzin w perspektywie długoterminowej, jeśli chodzi o środki przeciwdziałania zmianom klimatu – a więc także w kwestii zapewnienia konkurencyjności Niemiec w branżach przyszłości.

„Wycofywanie produkcji energii z węgla spowodowało procesy transformacji, które głęboko wpływają na Saksonię jako region o gospodarce opartej na energii. Niemniej jednak krajobraz badań i technologii landu Saksonii charakteryzuje się dobrymi relacjami z graczami w tej dziedzinie. Ponadto region korzysta z dobrze ugruntowanego lokalnego sektora przemysłowego i kultury innowacji. Te zalety zapewniają doskonałe warunki do tworzenia struktur, które wzmocnią region i jeszcze bardziej wzmocnią pozycję Niemiec jako potęgi inżynieryjnej w międzynarodowym środowisku konkurencyjnym”- wyjaśnia prof. Reimund Neugebauer, prezes Fraunhofer-Gesellschaft. „Stworzenie wspólnej platformy do prowadzenia badań wodorowych i rozwijania nowych technologii wodorowych, wspólnie z Siemens i przy wsparciu rządu landu Saksonii, stawia nas na drodze do przyszłości. Współpraca ta stanowi istotny fundament dla sektora inżynierii elektrowni  regionie i prowadzi do rozwoju badań przemysłowych wraz ze środowiskiem naukowym w ramach strategicznego partnerstwa”.

Oprócz kampusu innowacyjnego, Siemens rozszerzy swoją działalność badawczo-rozwojową na terenie Görlitz w zakresie dekarbonizacji procesów przemysłowych. Tam naukowcy Siemensa będą badać, w jaki sposób technologie wodorowe mogą zmniejszyć emisję CO2 w energochłonnych gałęziach przemysłu i opracują nowe, przyjazne dla klimatu rozwiązania, takie jak technologie przechowywania. Jako wkład we wdrażanie niemieckiego planu ochrony klimatu 2050 i osiągnięcie strukturalnej transformacji regionu Łużyce, Siemens zamierza przekształcić swój ośrodek w fabrykę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 roku.

fuelcellsworks.com/Dominik Dziekan