Wadowski: Obligacje hybrydowe poprawiły zdolność kredytową Tauronu

19 września 2017, 07:00 Energetyka

Między innymi na temat emisji obligacji hybrydowych oraz rozmów z Polskim Funduszem Rozwoju o finansowaniu inwestycji budowy nowego bloku energetycznego w Jaworznie, z Markiem Wadowskim, wiceprezesem Taurona ds. finansowych – rozmawiał „Parkiet”

fot. BiznesAlert.pl

Na początku rozmowy gazeta giełdy zwróciła uwagę, że coraz więcej europejskich banków i instytucji finansowych ogranicza, albo wręcz całkowicie rezygnuje z finansowania inwestycji związanych z węglem. Wiceprezes Wadowski przyznał, że szczególnie w Europie instytucje finansowe stawiają warunki i oczekują między innymi, iż pozyskane środki zostaną przeznaczone na konkretny niezwiązany z węglem cel, ale także chcą wiedzieć jak finansowane są inwestycje konwencjonalne. Jednak jak podkreślił rozmówca „Parkietu”, na razie te obostrzenia nie ograniczają Tauronowi realizacji polityki inwestycyjnej.

Gazeta giełdy zwróciła jednak uwagę, że wobec stosunkowo wysokiego zadłużenia Tauron może być na gorszej pozycji jeśli chodzi o pozyskiwanie finansowania, niż inne grupy energetyczne i z tego względu musi sięgać po niestandardowe instrument. Według wiceprezesa Wadowskiego Grupa nie mama ani tak silnej pozycji, by stawiać bardzo wyśrubowane warunki, ale też tak słabej, by nie móc negocjować. Odnosząc się do stwierdzenia o niestandardowych instrumentach finansowych rozmówca „Parkietu” zwrócił uwagę, że warunki dla obligacji hybrydowych emitowanych w 2016 r. obejmowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny są rynkowe dla tego typu instrumentów, a różnica polega tylko na tym, że EBI wpłaci Tauronowi premię z terminową realizację finansowanego zadania. Wiceprezes Wadowski wyjaśnił również, że choć marże rynkowe na tego typu instrumentach oscylują wokół 200-300 punków bazowych powyżej standardowych senioralnych papierów dłużnych, to są praktycznie traktowane przez banki jak quasi-kapitał i w efekcie nie bierze się ich pod uwagę przy wyliczaniu wskaźnika zadłużenia, którego przekroczenie kosztowałoby spółkę znacznie więcej.

Jak podkreślił wiceprezes Wadowski, dzięki podpisaniu programów emisji obligacji hybrydowych oraz prowadzonej w grupie optymalizacji kosztów, zdolność kredytowa Tauronu istotnie się poprawiła.

Rozmowa dotyczyła również finansowania projektu budowy nowego bloku w Jaworznie. Według deklaracji wiceprezesa Wadowskiego Tauron nie planuje w związku z tą inwestycją emisji kolejnych papierów dłużnych. Jednocześnie rozmówca „Parkietu” zapowiedział, że do końca roku mają być ustalone ostateczne warunki uczestnictwa w tym projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak ujawnił, rozmowy z PFR dotyczą między innymi kwestii harmonogramu inwestycji i możliwych działań w przypadku ewentualnego opóźnienia się inwestycji. Jak zastrzegł Wadowski, Tauron nie widzi obecnie zagrożenia kolejnych opóźnień przy budowie nowego bloku w Jaworznie.

Parkiet/CIRE.PL