font_preload
PL / EN
Alert 12 stycznia, 2017 godz. 10:30   
REDAKCJA

Warszawa zaczyna walkę ze smogiem. Dopłaci do wymiany kotłów

smog

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, dzisiaj w Warszawie rusza program dofinansowania do wymiany pieców węglowych. Stołeczny magistrat planuje też inne działania mające przełożyć się na poprawę stanu powietrza. W tym roku na działania związane z ochroną powietrza Urząd m.st. Warszawy chce wydać 1,1 mld zł.

Od dzisiaj mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza od 7 tys. do 20 tys. złotych dopłaty.

Udzielone wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 75 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe i zastąpieniu ich nowym źródłem ciepła opalanym paliwem gazowym. W tym wypadku przewiduje się dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, a także 15 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

Natomiast w przypadku likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej przewidziano dopłaty w wysokości10 tys. zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, a także 20 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

Jeśli mieszkańcy chcą ubiegać się o dofinansowanie w tym roku, muszą złożyć wniosek do 31 marca 2017 r. (za datę złożenia wniosku o udzielenie dotacji uznaje się datę wpływu wniosku do Biura Ochrony Środowiska). Władze Warszawy zapewniają, że program będzie realizowany również w kolejnych latach.

Urząd m.st. Warszawy planuje też wybudowanie 19,8 km nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach Włochy, Ursus, Ursynów, Wilanów, Bemowo, Ochota, Białołęka, a także zmodernizowanie istniejących sieci – w tym wypadku chodzi o 68,4 km sieci zlokalizowanych w różnych dzielnicach.

To, czym mieszkańcy Warszawy palą w domowych piecach, kontroluje stołeczna straż miejska. Pięć mobilnych laboratoriów straży miejskiej jest wyposażonych w systemy kontrolno-pomiarowe. Oprócz badań jakości powietrza, strażnicy mogą również sprawdzać stan cieków wodnych. W 2016 roku straż miejska podjęła ponad 5,4 tys. interwencji, przeprowadziła 3,8 tys. kontroli w związku z podejrzeniem palenia odpadów i wystawiła ok. 1 tys. mandatów.

Jesienią ma ruszyć projekt warszawskiego indeksu powietrza, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do informacji o stanie jakości powietrza w stolicy.

Na razie na stronie um.warszawa.pl jest podawany stan jakości powietrza w stolicy w oparciu o dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W ostatnich dniach poprzez Warszawski System Powiadomień ratusz wysłał ostrzeżenia do mieszańców o zanieczyszczeniu powietrza.

Aby zachęcić kierowców do podróżowania po stolicy komunikacją miejską, a nie samochodami, władze Warszawy podjęły decyzję o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnych przejazdów. Ratusz informował o złej jakości powietrza nie tylko mieszkańców, ale również zalecił szkołom, przedszkolom i żłobkom zrezygnowanie z wyjść z dziećmi na zewnątrz placówek.

Gramwzielone.pl