font_preload
PL / EN
Energetyka Węgiel 4 lipca, 2018 godz. 6:45   
REDAKCJA

Wrochna: Obrona węgla w Polsce będzie coraz trudniejsza

Elektrownia Połaniec Źródło: Enea

Polska chce utrzymać wysoki udział węgla w miksie energetycznym, ale będzie miała z tym coraz większy kłopot. O czym świadczy między innymi najnowszy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Pod znakiem zapytania stoi to, czy Polska będzie w stanie obronić polską energetykę opartą na węglu kamiennym, powołując się na swobodę państw członkowskich UE w kształtowaniu miksu energetycznego – mówi w rozmowie z MarketNews 24 Wojciech Wrochna, Szef Praktyki Prawa Europejskiego i Europejskich Regulacji Gospodarczych w kancelarii prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

Dotąd mieliśmy wątpliwości, jaki jest ten zakres swobody, a co może robić Unia Europejska, czy może podejmować decyzje, które bezpośrednio lub pośrednio na ten mix wpływają. Dyskusja toczyła w kwestii granicy wpływu poszczególnych państw na definiowanie własnego miksu energetycznego, choć wyemitowane zanieczyszczenia powietrza stają się…wspólną własnością społeczeństw krajów UE.
Wyrok Trybunału stwierdza, że UE posiada szereg kompetencji w obszarze ochrony klimatu, czy ochrony środowiska i energetyki. – Kompetencje te są ze sobą bardzo ściśle powiązane i nie możemy wyprowadzić wniosku, z którego wynikałoby, że energetyka pozostaje wyłączną kompetencją państw członkowskich – komentuje mec. Wrochna i dodaje, że UE działając w obszarze klimatu ma prawo do tego, żeby ingerować w ten miks, w efekcie Polsce coraz trudniej będzie chronić kopalnie i energetykę opartą na węglu kamiennym.

MarketNews24.pl