font_preload
PL / EN
Alert 29 stycznia, 2019 godz. 16:15   
REDAKCJA

Węgrzy rozmawiają z Rosjanami o zmianie zasad finansowania elektrowni Paks II

Elektrownia atomowa w Paks Elektrownia atomowa Paksu

Jest to efekt m.in. obaw Unii Europejskiej dotyczących realizowanego projektu.

Węgierski minister odpowiedziany za budowę instalacji Janos Suli zapowiedział, że Budapeszt zacznie spłacać pożyczkę zaciągniętą na budowę elektrowni w momencie, gdy dwa bloki zostaną podłączone do sieci i zaczną produkować energię. Prace nad zmianami finansowania projektu są prowadzone przez rosyjskie i węgierskie ministerstwa finansów. Zmiany będą musiały zostać zatwierdzone przez węgierski parlament.

Projekt Paks II (piąty i szósty blok jądrowy o mocy 1,2 GW) będzie realizowany w oparciu o rosyjską technologię. Budowa miała się rozpocząć w 2018 roku, a instalacja zgodnie z planami ma zostać uruchomiona w latach 2025-2026 roku. Koszty projektu są szacowane na 12,5 mld euro, z których 10 mld to kredyt udzielony przez Federację Rosyjską. Pozostałe środki będą pochodzić z węgierskiego budżetu.

Na początku marca 2017 roku Komisja Europejska poinformowała, że finansowanie rozbudowy elektrowni nie jest sprzeczne z unijnymi zasadami udzielania pomocy publicznej. Wówczas Bruksela zauważyła, że Budapeszt zobowiązał się m.in. do przeznaczania zysków z funkcjonowania elektrowni Paks II na pokrycie kosztów jej działalności i spłacenie pomocy publicznej, a nie na rozbudowę projektu albo inne inwestycje.

Reuters/Piotr Stępiński