Wenezuela grozi USA i obarcza ich sankcje winą za kryzys

1 grudnia 2017, 07:45 Alert

Rząd w Caracas zapowiedział, że jest gotów w dowolnym momencie zatrzymać eksport ropy do Stanów Zjednoczonych i surowiec wysyłany obecnie do rafinerii w Zatoce Meksykańskiej przekierować do klientów w Azji, głównie w Chinach i Indiach.

Wczoraj prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaprzysiągł nowego ministra energetyki i generalnego dyrektora generalnego Petróleos de Venezuela (PdV) Manuela Quevedo. Podczas ceremonii prezydent Maduro zapowiedział, że państwowa spółka naftowa „jest skłonna” do podjęcia działań odwetowych związanych z „finansowymi prześladowaniami” Waszyngtonu. Restrykcje mają polegać na trwałym zawieszeniu eksportu wenezuelskiej ropy do Stanów Zjednoczonych.

„Obecnie (USA) nie chce, abyśmy sprzedawali im naszą ropę. Nie będziemy mieli problemu ze sprzedażą całej naszej ropy w Azji. Ty decydujesz panie Donaldzie Trump: Jeśli chcesz, żebyśmy kontynuowali sprzedaż ropy (do USA), sprzedamy ropę. Ale jeśli pozwolisz szalonym prawicowym ekstremistom szeptać ci do ucha przeciwko Wenezueli, wtedy Wenezuela weźmie swoje małe łódki i zacznie sprzedawać swoją ropę gdziekolwiek indziej na świecie. „- powiedział Maduro.

Departament Stanu USA zbagatelizował to oświadczenie: „To Maduro i jego nieudolna polityka doprowadziły Wenezuelę do obecnego kryzysu.”

Kryzys ekonomiczny w energetycznym (k)raju

W tym roku eksport ropy naftowej przez PdV obniżył się znacząco. Wpływ na tę sytuację miały przede wszystkim obniżenie wydobycia czarnego złota oraz problemy logistyczne. Jak podał agencja Argus Media w październiku bieżącego roku Wenezuela wyprodukowa¬ła tylko 1,86 mln baryłek dziennie (b/d) w porównaniu z 2,15 mln b/d w 2016 r. Z tego krajowy popyt pochłania około 500 000 b / d. Około 613 000 b / d jest sprzedawane w ramach preferencyjnych umów między innymi z Kubą, Chinami i Rosją, co powoduje, że dochody PdV są niewielkie. Część z wydobywanej ropy przeznaczana jest na spłatę długów. Wenezuela zarabiała również na wysyłaniu czarnego złota do USA. Zgodnie z informacjami podanymi przez Energy Information Administration eksport ropy do Stanów Zjednoczonych spadł ze średniego wolumenu 769,000 b/d w zeszłym roku do 339 000 b / d w zeszłym tygodniu. Na początku bieżącego roku PdV wstrzymał sprzedaż bezpośrednią do firmy PBF Energy. Rafinerie amerykańskie odmówiły lub nie odpowiedziały na prośby o komentarz dzisiaj w sprawie uwag Maduro. Jednak branża już szuka alternatywnych źródeł dostaw surowca, którego jakości i niezawodności dostaw byłaby podobna do wenezuelskiej.

Apel opozycji o silniejsze sankcje

Były burmistrz Caracas, opozycjonista Antonio Ledezma, wezwał dziś USA i UE do zintensyfikowania sankcji przeciwko wenezuelskiemu rządowi. Ledezma podczas spotkania w konserwatywnym amerykańskim think-tanku American Enterprise Institute w Waszyngtonie powiedział, że groźba Maduro o odcięciu dostawy ropy była bezsensowna. Jego zdaniem reżim w Caracas „już narzucił na siebie embargo naftowe – produkcja ropy spada, a kapitał ludzki PdV jest rozproszony po całym świecie.”

Maduro próbuje zaszantażować USA całkowitym wstrzymaniem eksportu nafty, aby zmusić Waszyngton do zniesienia sankcji finansowych wobec PdV nałożonych w sierpniu 2017 r. Obecnie obowiązują amerykańskie obostrzenia wysunięte przeciwko Wenezueli i ponad czterdziestu wenezuelskim obywatelom oskarżonym o łamanie praw człowieka, pranie pieniędzy i podżeganie do międzynarodowego handlu narkotykami. Amerykańskie restrykcje blokują wysiłki rządu Maduro, który chce zrestrukturyzować sięgający 70 miliardów dolarów dług publiczny oraz dług PdV, powiedział przedstawiciel wenezuelskiego pałacu prezydenckiego.

Przez sankcje pogłębia się kryzys w Wenezueli

Rząd Wenezueli i PdV zalegają z ponad 1,5 mld USD zaległych płatności, których termin spłaty przypadał na październik. Maduro utrzymuje, że środki zostały wypłacone przez rząd Caracas, ale zostały nielegalnie zatrzymane przez agentów płatniczych w Europie, którzy martwili się potencjalną odpowiedzialnością prawną za naruszenie sankcji USA.

Sankcje finansowe przeciwko Wenezueli utrudniają PdV negocjowanie nowych umów z zagranicznymi partnerami i spółkami świadczącymi usługi naftowe. Celem rozmów jest odwrócenie tendencji spadkowej w wydobyciu wenezuelskiej ropy, Agencję Argus Media poinformowało wenezuelskie ministerstwo energii.

Prezydent Maduro polecił wczoraj nowemu ministrowi energetyki i dyrektorowi wykonawczemu PdV Manuelowi Quevedo, aby PdV zwiększyło wydobycie ropy o co najmniej 1 mln b / d w najkrótszym możliwym czasie. Eksport ropy generuje do 96 proc. rocznych przychodów dolarowych Wenezueli.

Jednak głównym wykonawcom usług związanych z przemysłem naftowym, a współpracującym z PdV, coraz trudniej jest pracować w Wenezueli ze względu negatywny wpływ amerykańskich sankcji na gospodarkę. Do tego dochodzi dług PdV w wysokości ponad 2 miliardów dolarów za usługi świadczone w latach 2015-17. Do poszkodowanych firm należą między innymi takie firmy jak Halliburton, Schlumberger, Weatherford International i Baker Hughes. W sumie PdV jest winna firmom naftowym, różnym kontrahentom i dostawcom ponad 19 miliardów dolarów. Kwota ta jest dwukrotnie większa od rezerw dewizowych Banku Centralnego Wenezueli wynoszących około 9,5 miliardów dolarów.

Roma Bojanowicz

Jakóbik: Putin ratuje reżim w Wenezueli