Siemoniak: Polska za rozszerzeniem NATO. Także o Czarnogórę

20 sierpnia 2015, 06:15 Bezpieczeństwo

Współpraca dwustronna oraz droga Czarnogóry do NATO to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i minister obrony Czarnogóry Milicy Pejanovic – Djurisic. W środę minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przebywał z wizytą w Czarnogórze. Ministrowi towarzyszył dowódca generalny RSZ generał broni Mirosław Różański.

– Polska zdecydowanie popiera starania Czarnogóry o wejście do NATO  i jest gotowa być jej adwokatem na rzecz członkostwa  w sojuszu. Mamy kilka miesięcy wspólnej pracy w tym kierunku, do grudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych – powiedział minister Siemoniak po spotkaniu z minister obrony Czarnogóry Milicą Pejanovic – Djurisic.

– Jako współgospodarze szczytu NATO w Warszawie mamy nadzieję, że zapadną tam kluczowe decyzje co do przyszłości sojuszu. Chcemy większej obecności wojskowej sojuszu w Europie wschodniej i południowej, do której należą nasze państwa. Jako nasz sukces w związku ze szczytem będziemy postrzegać Wasz sukces – czyli wejście do NATO – mówił na spotkaniu z prasą szef polskiego resortu obrony. Minister Siemoniak zaznaczył, że rozszerzenie NATO to rozszerzenie strefy bezpieczeństwa.

Stanowisko Polski – jak podkreślił minister Siemoniak – wynika z dwóch przesłanek. Pierwszą jest droga, jaką Czarnogóra przeszła w ciągu ostatnich lat, żeby wstąpić do sojuszu. Drugą – ocena sytuacji bezpieczeństwa w Europie i przekonanie o konieczności polityki otwartych drzwi i wejścia Czarnogóry do Sojuszu po to, by stabilizować sytuację na południu Europy.

– Dziękuję za wizytę w Czarnogórze. (…) Polska jest jednym z członków NATO, który bezwarunkowo wspiera wejście Czarnogóry do NATO i będzie w kolejnych miesiącach wspierać wśród innych partnerów NATO to, żeby Czarnogóra weszła do sojuszu – powiedziała minister obrony Czarnogóry.

Milica Pejanovic – Djurisic dodała, że innym równie ważnym tematem rozmowy były kwestie związane z sytuacją bezpieczeństwa na południu i wschodzie Europy, a także współpraca dwustronna. Odnosząc się do spraw związanych z globalnym bezpieczeństwem minister obrony przypomniała, że Czarnogóra była zaangażowana w misję ISAF, obecna jest w misji Resolute Support. Stara się także włączać w misje UE.

Minister obrony Czarnogóry przedstawiła podczas spotkania informacje na temat reformy w armii, z uwzględnieniem zmian w systemie szkolenia. Jak podkreśliła, właśnie szkolenia mogą być dobrym obszarem współpracy dwustronnej dla armii obu naszych krajów.

W trakcie pobytu w Czarnogórze wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się także z prezydentem Czarnogóry Filipem Vujanovićem.

– Prezydent  Czarnogóry osobiście zapewnił mnie, że będzie bardzo przychylny rozbudowie relacji wojskowych, kontaktom, wspólnym ćwiczeniom, studiom czarnogórskich oficerów w polskich uczelniach wojskowych – powiedział po spotkaniu z prezydentem wicepremier Siemoniak.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej/DKS MON/Bogumiła Piekut/chor. Artur Zakrzewski