Wielka Brytania powoli spełnia cele klimatyczne. Emisje CO2 spadają szósty rok z rzędu

4 marca 2019, 14:00 Alert

Rok 2018 był szóstym z rzędu rokiem spadków emisji CO2 w Wielkiej Brytanii. Jest to spowodowane spadkiem zużycia węgla w produkcji energii elektrycznej – poinformował portal Carbon Brief, poświęcony badaniom klimatu.

fot. pixabay.com

W ubiegłym roku emisje były najniższe od 1888 roku. Spadły one o 1,5 procenta w porównaniu z rokiem 2017 – dodał Carbon Brief, dodając, że trwały okres redukcji rozpoczął się już w 2013 roku. – To najdłuższy ciąg kolejnych lat spadków emisji – powiedział Simon Evans, autor raportu w Carbon Brief, który oparł swoje ustalenia na danych rządowych.

Jednak spadek emisji w zeszłym roku był najmniejszy w całym sześcioletnim okresie, co budzi obawy, że redukcja emisji może niebawem się skończyć. – Spadki emisji w Wielkiej Brytanii są spowodowane mniejszym zużyciem węgla, ale inne sektory nie zmierzają w tym samym kierunku – powiedział Evans, zauważając, że zużycie ropy i gazu w dużej mierze nie uległo większej zmianie w zeszłym roku.

Emisje dwutlenku węgla w 2018 roku wyniosły około 361 milionów ton, co stanowi redukcję o 39 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku. Wielka Brytania pracuje nad osiągnięciem celu redukcji o 80 procent w stosunku do poziomu z 1990 do 2050 roku. W ramach wysiłków na rzecz ograniczenia emisji, kraj dąży do stopniowego wycofania wszystkich elektrowni węglowych do 2025 roku.

W ubiegłym roku węgiel stanowił mniej niż 5 procent brytyjskiej produkcji energii, co stanowi spadek z ponad 40 procent w 2012 roku. Energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, wzrosła do rekordowego poziomu 33 procent w 2018 roku. Produkcja energii z paliw kopalnych spadła do rekordowo niskiego poziomu 46 procent.

Znaczna część redukcji emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii pochodzi z sektora energetycznego, ale grupy takie jak Komisja Konsultacyjna ds. Zmian Klimatu, rządowy organ doradczy, wezwały do ​​podjęcia dalszych działań w celu promowania czystej energii w transporcie i ogrzewaniu. – Odejście od węgla jest w naszym zasięgu, a Wielka Brytania już teraz odniosła na tym polu duży sukces. Jeśli taka polityka nie zostanie rozciągnięta na inne sektory, spadki emisji CO2 mogą się zatrzymać. Jesteśmy na dobrej drodze, teraz rząd powinien zadbać o to, by zwiększyć produkcję energii ze źródeł odnawialnych – powiedział Chris Stark, dyrektor generalny komitetu.

Financial Times/Michał Perzyński