Wielka Brytania: Ładowarki do EV na każdej dużej stacji paliw przy autostradach?

25 lipca 2018, 15:45 Alert

Parlament w Wielkiej Brytanii uchwalił Ustawę o Pojazdach Autonomicznych i Elektrycznych (Autonomous and Electric Vehicles Act – AEV Act). Akt został zatwierdzony przez królową. Jak czytamy na oficjalnej stronie brytyjskiego rządu, ustawa stanowi ważny krok w kierunku poprawy jakości powietrza, zmniejszenia korków, zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i stworzenia tysięcy miejsc pracy na Wyspach.

Samochód elektryczny elektromobilność
fot. Pixabay

Głównym celem AEV Act jest rozbudowa krajowej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz uregulowanie kwestii ubezpieczenia pojazdów samosterujących.

Ustawa przyznaje rządowi nowe uprawnienia w zakresie uruchamiania punktów ładowania przy autostradach i umożliwia burmistrzom składanie wniosków o instalowanie ładowarek EV do dużych sprzedawców paliw oraz stacji serwisowych zlokalizowanych przy autostradach. W konsekwencji takiego żądania, stacje benzynowe oraz punkty obsługi będą musiały zostać wyposażone w infrastrukturę ładowania EV.

Ustawa ma zagwarantować kompatybilność stacji ładowania ze wszystkimi typami pojazdów elektrycznych oraz standaryzację różnych form płatności za usługi ładowania. Celem AEV Act jest ponadto zapewnienie ubezpieczenia w przypadku kolizji drogowej z udziałem pojazdu autonomicznego.

Jak powiedział parlamentarny podsekretarz stanu w ministerstwie transportu, Jesse Norman: „Wielka Brytania staje się światowym liderem w transporcie niskoemisyjnym. Dziś przekroczyliśmy znaczący kamień milowy w tej podróży. Rosnąca automatyzacja naszych samochodów zmienia sposób, w jaki prowadzimy, a rząd stale aktualizuje prawo, aby przygotować się na przyszłość. Ta ustawa zapewni, że brytyjski system infrastruktury i ubezpieczeń jest gotowy na największą rewolucję transportową w ciągu stulecia”.

Postanowienia AEV Act wpisują się w plan Road to Zero Strategy, zgodnie z którym m.in. do 2030 r. samochody elektryczne mają stanowić co najmniej 50% nowych pojazdów osobowych rejestrowanych w Wielkiej Brytanii.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych