Powstał nowy projekt, który ma pomóc przyspieszyć recykling turbin wiatrowych

8 lipca 2019, 13:30 Alert

WindEurope, Cefic (Europejska Rada Przemysłu Chemicznego) i EUCIA (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Kompozytowego) stworzyły międzysektorową platformę, aby rozwijać nowatorskie podejście do recyklingu łopat turbin wiatrowych.

Farmy wiatrowe na Podkarpaciu. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Farmy wiatrowe na Podkarpaciu. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Łopaty turbin wiatrowych są wykonane z materiału kompozytowego, który zwiększa wydajność energii wiatrowej, umożliwiając stworzenie lżejszych i dłuższych ostrzy. Obecnie w sektorze energii wiatrowej jest wykorzystywanych 2,5 miliona ton materiałów kompozytowych. W ciągu najbliższych pięciu lat oczekuje się, że z eksploatacji zostanie wycofanych aż 12 000 turbin. Poszerzenie zakresu opcji recyklingu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju branży.

Prezes WindEurope Giles Dickson przypomniał, że „Zbliża się moment końca eksploatacji pierwszej generacji turbin, które zostaną zastąpione nowoczesnymi turbinami. Recykling starych łopat jest dla nas najwyższym priorytetem, a współpraca z przemysłem chemicznym i kompozytowym pozwoli nam zrobić to w możliwie najbardziej efektywny sposób.”

Z kolei dyrektor generalny Cefic, Marco Mensink, podkreślił, że „Przemysł chemiczny odgrywa decydującą rolę w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, inwestując w badania i rozwój nowych materiałów, które czynią łopaty turbin wiatrowych bardziej niezawodnymi, przystępnymi cenowo i nadającymi się do recyklingu. Innowacja rodzi się ze współpracy i cieszymy się na współpracę w celu przyspieszenia recyklingu łopat turbin wiatrowych.”

Prezes EUCIA, Roberto Frassine, dodał: „Sektor energetyki wiatrowej zawsze przodował w stosowaniu kompozytów, ponieważ mają one zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego wytwarzania energii. Dzięki tej współpracy mamy nadzieję ustanowić nowe dobre standardy dla branży, które ostatecznie pomogą również klientom z innych sektorów, takich jak przemysł morski i budownictwo oraz infrastruktura.”

Wiedza zdobyta dzięki recyklingowi turbin wiatrowych zostanie wykorzystana na innych rynkach, aby zwiększyć trwałość kompozytów. Materiały kompozytowe są obecnie poddawane recyklingowi na skalę przemysłową poprzez przetwarzanie wspólne cementu, gdzie surowce cementowe są częściowo zastępowane włóknami szklanymi i wypełniaczami kompozytowymi, a frakcję organiczną zastępuje węgiel jako paliwo. Dzięki temu procesowi produkcja CO2 w procesie produkcji cementu może być znacznie zmniejszona (redukcja do 16% jest możliwa, jeśli kompozyty stanowią 75% surowców cementowych). Poza recyklingiem poprzez wspólne przetwarzanie cementu opracowywane są alternatywne technologie, takie jak recykling mechaniczny, solwoliza i piroliza, które ostatecznie zapewniają przemysłowi dodatkowe rozwiązania, by przygotować go na koniec okresu eksploatacji turbin.

WindEurope/Joanna Kędzierska