Wkrótce rusza PRE_COP24

2 sierpnia 2018, 14:00 Alert

Konferencja Społeczny PRE_COP24, która odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia w Katowicach, jest jednym z wydarzeń poprzedzających grudniowy szczyt klimatyczny. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o tym, czy możliwe jest powstrzymanie globalnego ocieplenia bez nadmiernego likwidowania miejsc pracy w przemyśle.

fot. Wikimedia Commons

„Polska droga do czystego środowiska” to hasło przewodnie konferencji, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorami PRE_COP24 są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Rybnik oraz społeczna inicjatywa Górnictwo OK.

Uczestnicy będą dyskutować m.in. o wyzwaniach związanych z realizowaniem polityki klimatycznej i jej kosztach społecznych. Konferencja może być szansą na wypracowanie wspólnego polskiego stanowiska na grudniowy szczyt. Spotkanie ma również na celu omówienie 26 lat działań światowych organizacji na rzecz zmian klimatu oraz przedstawienie stanowisk światowych, europejskich i narodowych organizacji związkowych. Swoją obecność na konferencji potwierdzili już wiceminister środowiska i pełnomocnik ds. prezydencji COP24 Michał Kurtyka oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wśród uczestników będą przedstawiciele strony społecznej z całego świata, eurodeputowani, parlamentarzyści, samorządowcy i naukowcy.

9 sierpnia, w pierwszym dniu Społecznego PRE_COP24, dyskusję otworzy panel pt. „Kioto-Paryż-Katowice. Kamienie milowe czy kamienie na drodze do skutecznej ochrony klimatu?”. W panelu wezmą udział m.in. fizyk i klimatolog prof. Janusz Olejnik, profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Princeton William Happer, oraz prof. Jan Szyszko, a moderatorem będzie Herbert Gabryś. W panelu pracodawców pt. „Przedsiębiorstwa w Polsce – na drodze do zostania liderem czystego środowiska”, wezmą udział prezes

zarządu JSW Daniel Ozon, prezes zarządu Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu LW Bogdanka Artur Wasil oraz prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dyskusję poprowadzi dr Paweł Bogacz – koordynator inicjatywy społecznej Górnictwo OK.

Ostatnim panelem w pierwszym dniu konferencji będzie dyskusja pt. „Kioto-Paryż-Katowice. Polska droga – Złoty środek – Wybory i skutki”. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele strony związkowej: przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce (OPZZ) Dariusz Potyrała, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych Kadra (FZZ) Dariusz Trzcionka oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia konferencji będzie sesja plenarna, podczas której swoje stanowiska dotyczące polityki klimatycznej przedstawią związkowcy z całego świata. Wśród uczestników dyskusji, która odbędzie się pod hasłem „Kioto-Paryż-Katowice. Cele globalnie – wybory lokalnie i racjonalnie” będą m.in. przedstawiciele strony związkowej z Niemiec, Hiszpanii, Pakistanu, Białorusi, Norwegii i Rumunii.

– Chcemy pokazać, że o środowisku powinniśmy rozmawiać ponad podziałami. Wśród gości zaproszonych na konferencję są związkowcy z całego świata. Chcemy im powiedzieć, jakie są nasze propozycje, a z drugiej strony poznać ich punkt widzenia. Konferencja będzie otwarta i każdy będzie mógł powiedzieć, co myśli, nie obrażając przy tym innych. Zaprosiliśmy też polityków bez zaglądania w partyjne legitymacje. Dla nas jednym z najważniejszych celów jest wzajemna edukacja. To również największe wyzwanie, bo wysłuchanie strony, która ma inne zdanie, bywa bardzo trudne i każdy musi się do tego mentalnie przygotować – podkreśla Kazimierz Grajcarek, koordynator Międzyzwiązkowego Zespołu ds. Projektu PRE_COP24.

– Tegoroczny szczyt klimatyczny w Katowicach COP24, którego stawką jest ustalenie zasad wdrażania porozumienia paryskiego, może na wiele lat ukształtować ramy międzynarodowych działań na rzecz ochrony klimatu. To najważniejszy COP, jakiemu

dotychczas przewodziła Polska. W tych okolicznościach strona społeczna uznała potrzebę poszukiwania pozytywnego wpływu na negocjacje i budowę wizerunku Polski poprzez inicjatywę zorganizowania PRE_COP24. Naszym głównym celem jest wypromowanie polskiego stanowiska związków zawodowych na COP24 – mówi przewodniczący Rady Krajowej ZZG w Polsce Dariusz Potyrała.

– Najważniejsze dla nas będzie przedstawienie swojego punktu widzenia. Z pewnością nie przekonamy naszych kolegów ze „starych” krajów Unii Europejskiej, żeby odstąpili od polityki klimatycznej, realizowanej w obecnym kształcie. Chcemy jednak pokazać, że inna droga realizowania polityki klimatycznej, biorąca pod uwagę specyfikę poszczególnych państw, również jest możliwa. Często na międzynarodowym forum trudno się przebić, ale ostatnie lata pokazują, że nasze działania przyniosły jakiś efekt, a podejście naszych kolegów z innych krajów zmienia się. Nasze propozycje zakładają modernizację energetyki węglowej i promocję czystych technologii węglowych, które powinny być w o wiele większym stopniu dofinansowywane i wspierane pieniędzmi przeznaczonymi na ich badanie i rozwój – dodaje przewodniczący PZZ Kadra Dariusz Trzcionka.

Społeczny PRE_COP24 został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

PRE_COP 24