Władze okupowanego Krymu: Jesteśmy gotowi na zimę

23 listopada 2017, 13:30 Alert

Republika Krymu będzie w stanie rozwiązać problem niedoborów energii do jesieni 2018 r. – ogłosił w środę  minister paliw i energii Republiki Krymu Wadim Belik.

Półwysep krymski widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons
Półwysep krymski widziany z kosmosu. Fot. Wikimedia Commons

Po odłączeniu Krymu od systemu energetycznego Ukrainy, półwysep przeżywa poważne problemy z dostępem do energii. Według szacunków w sezonie jesienno-zimowym 2017-2018 w przypadku dużego obciążenia sieci, niedobór mocy na Krymie może osiągnąć wartość do 120 MW. We wcześniejszych wypowiedziach szef Republiki Krymu Siergiej Aksionow oszacował wolumen prognozowanego niedoboru energii elektrycznej w przedziale od 200 do 300 MW. W przypadku ewentualnego wystąpienia w regionie deficytu energetycznego, uruchomione zostaną generatory.

Ponadto, aby rozwiązać problem niedoboru prądu i ciepła władze Krymu przygotowują cztery przenośne elektrownie gazowe o łącznej mocy 88 MW. Dla regionu opracowano również harmonogramy tymczasowych przerw w dostawie energii, ale według Ministerstwa Paliw i Energetyki Krymu jak dotąd w nie było powodów do wprowadzenia ich w życie.

Gaz dla Krymu

Od grudnia 2016 roku na Krym tłoczony jest gaz rurociągiem Kraj Krasnodarski – Krym, którego długość wynosi 358,7 km. Jego trasa biegnie między innymi nad jeziorem Tuzla i przez Cieśninę Kerczeńską. Dodatkowo wybudowano również boczną nitkę do Symferopola. Jej długość wynosi 27,3 km. Dzięki temu połączeniu zapewniono nieprzerwane dostawy gazu zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i dla przemysłu oraz elektrowni. W bieżącym roku Czernomorneftegaz zgromadził w podziemnych magazynach ponad 1,6 miliona m sześc. gazu. Również Krymenergo i Krymgazset są w pełni przygotowani na zimę.

Na wrzesień 2017 roku pierwotnie zaplanowano oddanie do użytku dwóch bloków energetycznego w Symferopolu i Sewastopolu o mocy cieplnej 235 MW każdy. Jednak daty uruchomienia siłowni zostały przesunięte z powodu problemów z dostawami turbin. Po złamaniu umowy i nielegalnej dostawie turbin Siemensa na Krym państwa UE nałożyły na Rosję dodatkowe sankcje. Na czarnej liście znaleźli się rosyjski wiceminister energetyki Andriej Czerezow i szef jednego z departamentów tego resortu, a także szef firmy energetycznej Technopromeksport, która zawarła umowę z Siemensem. Tych Rosjan obowiązuje zakaz wjazdu na teren UE, a ich majątki znajdujące się w granicach Unii zostały zamrożone.

Samowystarczalny Krym

Według najnowszych założeń pierwsza elektrownia zostanie wprowadzona do użytku 19 maja, a druga 18 czerwca 2018 roku. Minister Wadim Belik jest pewien, że w następnym sezonie jesienno-zimowym Krym będzie samowystarczalny energetycznie.

Ponadto trwa rewitalizacja elektrociepłowni Sakskaja, która ma zostać oddana do użytku w 2018 roku. Dzięki niej półwysep zyska kolejne 90 MW mocy. Według ministra Wadima Belika, Krym jest w pełni przygotowany do przejścia sezonu jesień – zima 2017-2018.

Rosja od początku wspiera rozmaite przedsięwzięcia infrastrukturalne miejscowych władz, które w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat doprowadzą do sytuacji, w której zniknie problem deficytu energii elektrycznej na Półwyspie Krymskim.

Problemy z integracją

Warto również odnotować, że od czasu nielegalnej aneksji Kreml prowadzi aktywną politykę na rzecz integracji zagarniętych od Ukraińców terenów. Moskwa zdążyła wcielić Krym oraz Sewastopol do Południowego Okręgu Federalnego. Równolegle chce również uniezależnić półwysep od macierzy pod względem energetycznym, m.in. poprzez budowę mostu elektroenergetycznego z kontynentalną częścią Rosji.

Dwie pierwsze jego nitki zostały oddane do eksploatacji w grudniu 2015 roku. Trzecia nitka o mocy 200 MW została uruchomiona 14 kwietnia 2016 roku. Z kolei czwartą nitkę, również o mocy 200 MW, uruchomiono 11 maja 2016 roku.