Wójcik: Rewolucja łupkowa napędzi program gospodarczy Trumpa

8 marca 2017, 07:31 Energetyka

– Największa na świecie giełdowa spółka naftowa Exxon Mobil zainwestuje w USA 20 mld dol. w wielki projekt  rafineryjny i chemicznych dysponując nowymi możliwościami rewolucji łupkowej – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Źródło: WikiCommons

Rewolucja łupkowa nabierze jeszcze większego rozmachu – zapowiedział nowy szef Exxon Mobil Darren Woods przemawiając na konferencji CERAWeek w Houston. – Właśnie pada światowy mit o końcu ery ropy, a pogląd, że Stanom Zjednoczonym kończą się zasoby ropy i gazu jest zupełnie bezpodstawny – podsumował Woods.

Wcześniej, w dniu 17 stycznia Woods poinformował akcjonariuszy Exxon Mobil o nabyciu 275.000 akrów gruntu w centrum zachodniej części łupkowego Zagłębia Permskiego za łączną kwotę 6,6 mld dol. Exxon Mobil nabył tę część Basenu Perm o szerokości 400 km i 480 km długości od znanej rodziny nafciarzy Bass z Fort Worth. Jest to siódma i największa transakcja zrealizowana przez koncern w ciągu ostatnich trzech lat. Większość przejętego obszaru to głównie subzagłebie Delaware  znajdujące się w stanie Nowy Meksyk i szacowane na ponad 20 mld baryłek ropy. Warunki geologiczne są bardzo korzystne dla szczelinowania hydraulicznego, wydobycie jest więc ekonomicznie atrakcyjne nawet przy cenie 40 dol. za baryłkę.  Rozległy Basen Perm znajduje się w zachodniej części Teksasu i w południowo-wschodniej części stanu Nowy Meksyk. Obecnie jest uważany za klejnot koronny światowego  przemysłu naftowego i gazowego. Część przejęta przez Exxon Mobil należy do najbogatszych złóż łupkowych w Stanach Zjednoczonych i jest uważana za jedno z wogóle najbogatszych złóż ropy na świecie.

Umowę negocjował jeszcze Tillerson z poprzednim właścicielem. Obecnie trwają prace przygotowawcze do zwiększenia skali wydobycia ropy i gazu ze złóż łupkowych na tym ogromnym obszarze. Exxon Mobil wydobywa tu ropę  od 1993 r., do końca XX w. eksploatowano złoża konwencjonalne.

Przy obecnej cenie ropy na poziomie średnio 50 – 55 dol. za baryłkę – o połowę mniej niż w 2014 r. –  Exxon największy amerykański producent ropy wydobywa ponad 2 mln baryłek dziennie. I jest to dzięki stosowanej dziś, znacznie doskonalszej niż pięć lat temu  technologii szczelinowania hydraulicznego, cena opłacalna. Dzięki doskonaleniu tej technologii łupkowa rewolucja trwa, a Stany Zjednoczone utrzymują się w trójce największych światowych producentów ropy, obok Arabii Saudyjskiej i Rosji. Woods twierdzi, że z poważną szansą na objęcie prowadzenia w tym współzawodnictwie. – To przejęcie w Basenie Perm umacnia już i tak silną pozycję ExxonMobil w światowym wydobyciu ropy naftowej na lądzie – podkreśla Darren Woods. – Okazuje się, że dziś wydobycie ze złóż łupkowych jest tańsze i łatwiejsze, a więc bardziej opłacalne niż ze złóż arktycznych.

Woods jest inżynierem elektrykiem pochodzącym z Teksasu, w Exxon Mobil pracuje na stanowiskach menadżerskich od 25 lat. Ostatnio był wiceszefem koncernu. Specjalizował się w branży rafinerii i petrochemii. Branże te dostarczyły firmie Exxon Mobil w ub.r. 7,8 mld zysku netto. Właśnie te branże mają dać nowy napęd amerykańskiej gospodarce, umożliwiając realizację obietnic wyborczych Donalda Trumpa. Chodzi o projekt wielkich inwestycji w przemyśle rafineryjnym i chemicznym, które znacząco  zwiększą potencjał produkcyjny oraz eksportowy USA. Ma powstać 11 nowych wielkich zakładów petrochemii, rafinacji, smarów oraz gazu skroplonego na wybrzeżu Teksasu oraz Luizjany. Dostarczą ok. 45 tys. stałych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych robotników ze średnim wynagrodzeniem 100 tys. dol. rocznie”. Projekt  ma być zrealizowany do 2022 r. Surowcem dla produkcji będą ropa i gaz z łupków wydobywane przez Exxon m.in. z Basenu Perm.

Exxon Mobil planuje zainwestować 20 mld dol. w przedsiębiorstwa na wspomnianym obszarze. Komunikat prasowy Białego Domu opublikowany z tej okazji stwierdza, że to jest ten model rozwoju gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, który prezydent Donald Trump obiecał Amerykanom, aby przywrócić USA wiodące miejsce na świecie. Teraz zaczyna się spełniać obietnica wyborcza Trumpa o przywracaniu produkcyjnych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. – To jest prawdziwy sukces amerykański. Wiele z  produktów wytwarzanych przez naszych pracowników w USA będzie eksportowanych zagranicę poprawiając nasz bilans handlowy – skomentował Trump projekt Exxon Mobil.