Wójcik: Rewolucja łupkowa znów nabiera tempa, koszty wydobycia spadają

3 kwietnia 2017, 07:30 Energetyka

Wydobycie w Basenie Permskim w Stanach Zjednoczonych jest opłacalne obecnie przy średniej cenie 40 dol.za baryłkę, a nowe odwierty pozwolą na opłacalność przy 20 dol. za baryłkę. Zasoby ropy w tym Basenie są szacowane jako  największe na świecie – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.

Od połowy ubiegłego roku do końca marca br. wydobycie ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych wzrosło o ponad 6 proc. Dowodzi to niewątpliwie, że dla amerykańskich koncernów obecne ceny ropy są opłacalne, niezależnie od niewielkich wahań, w tym spadków. Państwa członkowskie OPEC i niektóre państwa spoza kartelu informują o spadku wydobycia (zgodnie z porozumieniem z listopada ub.r.), w USA wydobycie systematycznie rośnie.

Wzrost wydobycia w USA nie pozwoli ceny powyżej 60 dol za baryłkę

W ostatnim tygodniu lutego br. firma wydobywcza Baker Hughes poinformowała, że liczba odwiertów łupkowych w USA zwiększyła się o 29, co jest największym tygodniowym wzrostem od 4 lat. Ogółem czynnych jest 551 wiertni, najwięcej od listopada 2015 r. US Energy Information Administration (  rządowa Agencja Informacji Energetycznej USA – EIA) podkreśla, że na wzrost wydobycia ropy z łupków praktycznie nie mają  wpływu tygodniowe komunikaty o wzroście amerykańskich zapasów. Ma natomiast wpływ zmniejszenie produkcji ropy w OPEC średnio o 1,5 mln baryłek dziennie ( w perspektywie do końca półrocza br. – 1,8 mln baryłek). A także zwiększenie zapotrzebowania na ropę w amerykańskich rafineriach. W tygodniu kończącym się 24.marca.br. EIA odnotowała dzienny wzrost popytu na benzynę o 325.000 baryłek, co daje dzienne zapotrzebowanie ponad 9,5 mln baryłek benzyny, w porównaniu do 9,2 mln baryłek w tym samym okresie ub. roku

Analitycy biorąc pod uwagę zmniejszenie wydobycia w OPEC i w Rosji oraz wzrost w USA,  prognozują, że w krótkoterminowej perspektywie światowe ceny ropy ustabilizują się na poziomie od 50 do 60 dol. za baryłkę. Analityk firmy traderskiej SEB Markets, Bjarne Schieldrop uważa, że cena ropy na giełdzie londyńskie utrzyma się na poziomie średnio 55 dol. za baryłkę, ale przebicie powyżej 60 dol. jest niemożliwe wskutek wzrostu wydobycia w USA.

Mimo strat sektor łupkowy okazał się odporny na załamanie cen

Wielu analityków jest zaskoczonych kontynuacją amerykańskiej łupkowej rewolucji pomimo niedawnego gwałtownego załamania cen ropy poniżej 30 dol. za baryłkę. Skutki cenowej katastrofy dla sektora łupkowego były dotkliwe. Według The Economist katastrofa naftowa, która rozpoczęła się w 2014 r. spowodowała łączną niewypłacalność w sektorze łupkowym wynoszącą co najmniej 70 mld.dol. Z rynku wypadły dziesiątki  mniejszych graczy,  inne koncerny – w tym największe – mocno cięły wydobycie, koszty odwiertów i zatrudnienie.  Tymczasem sektor łupkowy okazał się znacznie bardziej odporny i elastyczny niż się powszechnie spodziewano. Wszyscy, którzy wątpili w długowieczność boomu łupkowego dziś modyfikują swoje prognozy. Koszt wydobycia baryłki ropy obecnie jest o wiele niższy dla producentów niż siedem kwartałów temu, więc opłacalny. Jednakże, jak oceniają firmy operatorskie, nie jest to efektem wprowadzenia zasadniczych zmian modelu technologicznego w przemyśle wydobywczym ropy niekonwencjonalnej.

Technologia łupkowa dopiero u progu rozwoju  

Trwała obniżka kosztów baryłki w dłuższej perspektywie zależy od zwiększenia wydobycia i wyższej efektywności. Bez innowacyjnych rozwiązań technologicznych tego osiągnąć się nie da. Postęp w technologii wydobycia  jest w bardzo wczesnej fazie, właściwie dopiero się rozpoczyna. W czwartym kwartale ub.r. omawiano w największych koncernach USA projekty rozwiązań technologicznych do testowania w tym roku. Testy będą dotyczyć dwóch dziedzin szczelinowania hydraulicznego: wyższej zawartości proppantu w płynie szczelinującym i lepszej skuteczności stosowania proppantu. Firmy operatorskie obecnie zwracają szczególnie uwagę na lokalne warunki geologiczne. Od tych warunków, ich dokładnego rozpoznania ma zależeć zarówno zastosowanie proppantu, jak i cały proces szczelinowania hydraulicznego. Tak, aby uzyskać najkorzystniejszą, najgęściejszą i trwałą siatkę spękania skały łupkowej, a dzięki temu najwyższy poziom przepływu ropy.

Inwestycje w wydobycie z łupków coraz bardziej opłacalne

Bryan Sheffield, szef firmy Parsley Energy Inc., ocenia dla agencji Bloomberg, że inwestycje w łupki będą coraz bardziej opłacalne. Kilku graczy na amerykańskim rynku ropy z łupków oraz ropy tight w ciągu ostatnich dwóch lat osiąga znaczący wzrost efektywności, chociaż już trzeci rok z rzędu cena ropy nie dochodzi do 60 dol. za baryłkę. Co więcej, cena amerykańskiej ropy WTI notuje spadki co jakiś czas poniżej 50 dol. Mimo to Exxon Mobil Corp., Royal Dutch Shell Plc i Chevron Corp., planują w 2017 roku inwestycje w łupki łącznie w wysokości 10 mld dol. ExxonMobil zamierza w br. przeznaczyć jedną trzecią swojego budżetu na odwierty łupkowe i spodziewa się czterokrotnego wzrostu wydobycia ropy z łupków do roku 2025.

Najbogatsze zasoby ropy na świecie: Basen Permski w Teksasie i Nowym Meksyku

Koszty wydobycia w całym sektorze łupkowym średnio w marcu spadły o 6 proc. rok do roku, wynoszą znacznie poniżej 50 dol. za baryłkę. Shell w ub.czwartek poinformował, że koszt odwiertu udało się zmniejszyć się do 5,5 mln.dol., co oznacza spadek o 60 procent od roku 2013. Shell stwierdza, że wydobycie w Basenie Permskim jest opłacalne obecnie przy średniej cenie 40 dol.za baryłkę, a nowe odwierty pozwolą na opłacalność przy cenie około 20 dol. za baryłkę.

Główny cel nowych odwiertów łupkowych to ogromny Basen Permski. Jego zasoby wg niektórych ocen przekraczają największe zasoby światowe:  Ghawar w Arabii Saudyjskiej i Prudhoe Bay na Alasce. Wydobycie ropy niekonwencjonalnej ze złóż w tym Basenie pozwala na najniższe koszty i najwyższą opłacalność w amerykańskim sektorze łupkowym. W niektórych złożach Basenu już dziś opłacalne jest wydobycie przy cenie rynkowej 25 – 20 dol. za baryłkę.  Walter Guidroz, koordynator Programu Zasobów Energetycznych Służby Geologicznej USA (US Geological Survey= USGS ) ocenia, że ropa łupkowa z Basenu Permskiego w cenach bieżących jest warta co najmniej 900 mld dol.

Najbardziej atrakcyjne w Basenie Permskim jest złoże łupkowe w Wolfcamp w zagłębiu Midland Basenu. Szacowane przez USGS na 20 mld baryłek ropy, 16 bln stóp3 gazu ziemnego oraz 1,6 mld baryłek kondensatu gazu. Są to zasoby komercyjnie wydobywalne. Wolfcamp jest oceniane jako największe i najbogatsze złoże ropy w USA. „Ta ocena świadczy, że nawet na obszarach, gdzie już wydobywano miliardy baryłek ropy, istnieje jszcze większy potencjał wydobywczy i jest wielokrotnie więcej ropy”. – stwierdził Walter Guidroz.- „Zmiany w technologii pozwolą coraz taniej wydobywać te zasoby.”